Rreziku nga zjarret, IGJEUM tregon 3 qarqet më në riks: Kini kujdes! (FOTO LAJM)

Rreziku për vatra të reja zjarri vazhdon të jetë i lartë dhe kështu pritet të vazhdojë në ditët në vijim.

Sipas Institutit të Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit, rreziku pritet të jetë më i lartë ditën e premte, veçanërisht për disa zona, konkretisht: Shkodër (Jp), Kukës (Vl) dhe Dibër (Vp).

Ndërkohë që nuk priten reshje shiu, temperaturat parashikohen të pësojnë një rënie të lehtë.

ZJARRET NË PYJE

Sot pasdite (e enjte dt.12) dhe nesër (e premte dt.13) pritet nivel “I LARTË” rreziku në shumicën e qarqeve dhe nivel “I MODERUAR’’ rreziku në qarqet Shkodër, Kukës dhe Dibër (siç tregohet në tabelë, respektivisht për secilin qark).

Në disa qarqe pritet rrezik “I LARTË” vetëm në zona të lokalizuara, konkretisht: Shkodër (Jp), Kukës (Vl) dhe Dibër (Vp). Rreziku pritet të jetë më i lartë ditën e nesërme.

RESHJET

Sot pasdite (e enjte dt.12) dhe nesër (e premte dt.13) nuk priten reshje në të gjitha qarqet (siç tregohet në tabelë, respektivisht për secilin qark).

TEMPERATURAT

Nesër (e premte dt.13) temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:

në bregdet: 24 / 37 °C
në vendet e ulëta: 22 / 37 °C
në vendet malore: 17 / 33°C

Era
Sot pasdite (e enjte dt.12) dhe nesër (e premte dt.13) era pritet të fryjë e lehtë.


Shtuar 12.08.2021 12:26