Rikthimi i luftës mes Armenisë dhe Azerbajxhanit, vriten dhjetëra ushtarë armen

Armenia ka deklaruar se të paktën 49 ushtarë armenë janë vrarë në përplasjet përgjatë kufirit me Azerbajxhanin pas një përshkallëzimi të mprehtë të armiqësive mes dy vendeve që bëri që Rusia dhe Shtetet e Bashkuara të bëjnë thirrje për përmbajtje, shkruan Reuters.

Përshkallëzimi i armiqësive midis vendeve të Kaukazit jugor ka nxitur frikën se një luftë e dytë e plotë mund të shpërthejë në botën post-sovjetike, përveç pushtimit rus të Ukrainës.