RENDITJA/ Kjo është kombëtarja që kushton më shumë

Pavarësisht se është kampion aktual i botës, ekipi francez nuk është ekipi që aktualisht ka vlerën më të lartë të tregut. Gazeta “L’Equipe” ka realizuar një raport në të cilin ka krahasuar njëmbëdhjetë ekipet më të shtrenjta në botë dhe ekipi kombëtar francez është në pozitën e katërt.

Tabela kryesohet nga Anglia me një vlerë tregu prej 628.3 milionë euro. Skuadra e Southgate ka një sulm që ka Harry Kane (112.5 milionë), Rashford (117.5) dhe Sancho. Vlerësimet e “L’Equipe” janë marrë nga Observatori CIES dhe bazuar në të ftuarit e fundit.

Njëmbëdhjetëshja e Francës, sipas “L’Equipe”, ka vlerën e mëposhtme: Lloris (9), Pavard (48), Varane (53), Kimpembe (43), Lucas Hernandez (35); Pogba (43), Kanté (40), Rabiot (39), Griezmann (60), Mbappé (158) dhe Giroud (3). Mbappé ka ulur vlerën e tij të tregut, sepse nëse një vit më parë reprezentuesi francez kushtoi 200 milionë, fakti i përfundimit të kontratës ka bërë që ajo të bjerë në 158 milionë, përcjellë KosovaPress.

Nga ana e saj, e dyta në renditje është Portugalia, me një vlerë tregu prej 565.8 milionë. Sipas CIES, Cristiano Ronaldo kushton 42.5 milionë, ndërsa vlera e Joao Felix ose Bernardo Silva është përkatësisht 107.5 dhe 87.5 milionë. I treti është Brazili, i cili ka Neymarin dhe i cili ka një kosto prej 81.5 milionë.

Franca, kampione e botës, është e katërta. Vlera e “Les Bleus” është 527.5 milionë euro dhe lojtari me çmimin më të lartë është Kylian Mbappé, i cili sipas CIES vlen 158 milionë, i ndjekur nga Griezmann me 60 dhe Varane me 53 milionë euro.


Shtuar 24.03.2021 17:36