Raportohen sulme me dronë në të gjithë Ukrainën

Forcat ruse lëshuan 20 sulme me raketa gjatë 24 orëve të fundit në rajonet Dnipropetrovsk, Zaporizhja dhe Harkiv, tha Shtabi i Përgjithshëm i ushtrisë ukrainase në raportin e tij ditor më 23 maj, ndërsa alarmet për sulme ajrore u dëgjuan për orë të tëra.

Rusia kreu gjithashtu 48 sulme ajrore duke përdorur dronë sulmues Shahed të prodhuar nga Irani dhe lëshoi 90 raketa në pozicionet e trupave ushtarake ukrainase dhe në zonat e populluara me civilë, tha ushtria ukrainase.

Forcat ukrainase thanë se kanë bërë disa përparime në krahun verior dhe jugor të qytetit të Bahmutit, tha më 23 maj gjenerali Oleksandr Syrskiy, komandanti i forcave tokësore të Ukrainës.

“Beteja vazhdon. Forcat tona të mbrojtjes po bëjnë përparim”, ka shkruar ai në Telegram.

Syrskiy më 21 maj pranoi se forcat ukrainase kontrollonin vetëm një pjesë të vogël të Bahmutit.

Rusia në fundjavë pretendoi se kishte pushtuar të gjithë qytetin, i cili është bërë epiqendra e një beteje disamujore në Ukrainën lindore.

Shpërthime dhe të shtëna sporadike mund të dëgjoheshin më 22 maj edhe në rajonin e Belgorodit. Gladkov tha më 22 maj se tetë persona u plagosën në luftime dhe shumica e banorëve në Graivoron dhe fshatrat fqinje janë evakuuar.

Inkursioni në territorin rus mund të jetë më i madhi që kur Kremlini filloi luftën e tij kundër Ukrainës 15 muaj më parë dhe nënvizon mungesën e përgjithshme të fuqisë punëtore të Moskës.

Një grup që e quan veten Legjioni i Lirisë së Rusisë, i cili pretendon se përbëhet nga rusë që bashkëpunojnë me forcat ukrainase, mori përgjegjësinë për sulmin.

Qeveria ukrainase mohoi çdo rol në ngjarje.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se presidenti rus Vladimir Putin ishte informuar për inkursionin dhe se po punohej për të dëbuar “diversantët”.

Përleshje të dhunshme shpërthyen përgjatë kufirit midis Rusisë dhe Ukrainës, me Moskën që akuzoi një “grup sabotues” ukrainas për përpjekje për të shkelur territorin rus – një akuzë që Kievi zyrtar e mohoi.

Më 22 maj, në rajonin e Belgorodit u dëgjua zhurma e shpërthimeve dhe të shtënave sporadike, siç konfirmoi guvernatori lokal, Vyacheslav Gladkov. Ai deklaroi se konflikti ishte shtrirë në rrethin Graivoron të Rusisë, i cili ndan një kufi me Ukrainën.

Tetë persona janë lënduar nga luftimet deri tani dhe situata mbetet e tensionuar, tha guvernatori. Shumica e banorëve në Graivoron dhe fshatrat fqinje janë evakuuar, shtoi ai. Nuk është raportuar për viktima.

Infiltrimi në territorin rus mund të jetë potencialisht më i rëndësishmi që kur Kremlini filloi luftën kundër Ukrainës 15 muaj më parë, duke vënë në pah mungesën e përgjithshme të fuqisë punëtore në Moskë.

Një grup që e quan veten “Legjioni i Lirisë së Rusisë”, i cili pretendon se përbëhet nga rusë që bashkëpunojnë me forcat ukrainase, mori përgjegjësinë për sulmin. Qeveria ukrainase mohoi çdo rol në këtë ngjarje.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, tha se presidenti rus, Vladimir Putini, ishte informuar për këtë sulm dhe se po punohej për t’i dëbuar “sabotuesit”.

Më vonë gjatë ditës, autoritetet ruse prezantuan një “regjim anti-terror” në Belgorod që u jep kompetenca të veçanta shërbimeve të sigurisë dhe lejon përforcimin e sigurisë, verifikimin e identitetit dhe mbikëqyrjen e komunikimeve.

Guvernatori tha se forcat speciale ruse u sollën dhe po kryenin kontrolle shtëpi më shtëpi./REL/


Shtuar 23.05.2023 13:52