Raporti i Pentagonit: Kina po zgjeron me shpejtësi arsenalin e saj bërthamor

Konfliktet mes Shteteve të Bashkuara dhe Kinës kanë arritur në një pikë tjetër, ku po zhvillohet një garë e heshtur armatimesh mes dy vendeve, veç asaj ekonomike.

Pentagoni ka bërë një investigim dhe ka nxjerrë një raport mbi arsenalin bërthamor kinez, që sipas këtij raporti, thuhet se është duke u rritur me shpejtësi të madhe.

Në raport thuhet gjithashtu se mund të ketë mbi 1000 tanke bërthamore deri në fund të dekadës, pasi synohet të kapërcehet ndikimin global të SHBA nga mesi i shekullit të 21-të.

Gjithashtu bëhet e ditur se Kina po shton arsenalin e saj bërthamor edhe me raketa bërthamore, gjë që sipas Pentagonit, do të vinte në rrezik sigurinë e Shteteve të Bashkuara.

Raporti vjen në mes të tensioneve të rritura mbi çështjen e Tajvanit dhe u publikua disa orë pasi gjenerali më i lartë amerikan, Kryetari i Shefit të Shtabit të Përbashkët Mark Milley lëshoi ​​një paralajmërim të ashpër për përparimin ushtarak të Kinës duke deklaruar se përbën një nga ndryshimet më të mëdha në fuqinë globale gjeostrategjike që bota ka dëshmuar.

“Ata po lëvizin në një drejtim që tejkalon ndjeshëm atë që kanë qenë më parë për sa i përket numrit dhe aftësive. Ndonëse Kina kamban një politikë për mospërdorim parësor kur bëhet fjalë për armët bërthamore, Kina ka sugjeruar  seka rrethana në të cilat kjo nuk do të zbatohej”, tha zyrtari.

Kina është fokusuar gjithashtu në një forcë efektive bërthamore, por grumbullimi i tyre aktual është më i madh se sa pritej nga SHBA-ja. Investimi në forcën e saj bërthamore i ka lejuar Kinës të krijojë një “treshe bërthamore” të raketave balistike të lëshuara nga ajri, si dhe raketa të lëshuara nga sipërfaqja dhe deti, të ngjashme me treshen e vetë Shteteve të Bashkuara. Sipas të dhënave më të fundit nga Departamenti i Shtetit, SHBA-ja aktualisht ka 3750 tenke bërthamore në stokun e saj, më pas se madhësia e rezervave bërthamore të Kinës. Federata e Shkencëtarëve Amerikanë (FAS) publikoi një raport këtë javë në lidhje me ndërtimin e shpejtë të tre fushave të dyshuara silo në Kinën perëndimore. Fushat e silosit janë ende vite larg nga bërja funksionale, por ato përfundimisht mund të jenë në gjendje të lëshojnë raketa bërthamore me rreze të gjatë.

Modernizimi ofron “një sërë opsionesh të ndryshme” në Tajvan

Raporti i Pentagonit, i quajtur zyrtarisht Zhvillimet Ushtarake dhe të Sigurisë që përfshijnë Republikën Popullore të Kinës 2021, fokusohet gjithashtu në qëllimet e Pekinit për zhvillimin dhe modernizimin e ardhshëm të forcave të tij të armatosura. Në mënyrë thelbësore, nëse Kina përmbush objektivin e saj të përkohshëm të modernizimit për vitin 2027, ajo mund t’i ofrojë Pekinit një sërë opsionesh të ndryshme në lidhje me Tajvanin, nga një bllokadë e ishullit deri te një pushtim i mundshëm i vetë Tajvanit ose një prej ishujve më të vegjël periferikë. Në të njëjtën kohë, Kina synon gjithashtu të pengojë ndërhyrjen e huaj në atë që Pekini e sheh si një çështje të brendshme politike.

“Natyrisht, ata po shikojnë Shtetet e Bashkuara ose palët e tjera që ata mendojnë se mund të ndërhyjnë në emër të Tajvanit,” tha zyrtari. Përtej vitit 2027, Kina po kërkon të përfundojë modernizimin e ushtrisë së saj deri në vitin 2035 dhe të bëhet një ushtri e klasit botëror deri në vitin 2049, në 100 vjetorin e krijimit të Republikës Popullore të Kinës (PRC). Kjo do ta lejonte atë të zëvendësojë aleancat e SHBA dhe partneritetet e sigurisë në rajonin Indo-Paqësor”, thuhet në raport.

Raporti, i cili përmbledh zhvillimet ushtarake kineze gjatë vitit 2020, nuk përshkruan testin e fundit të raketës hipersonike të Kinës gjatë verës. Të mërkurën në Forumin e Sigurisë në Aspen, Milley tha se teknologjia hipersonike është vetëm një fushë ku Kina po bën përparime të rëndësishme. I pyetur në lidhje me testin e fundit të një arme hipersonike , Milley tha se kjo ishte vetëm një pjesë e tablosë më të gjerë në lidhje me aftësinë ushtarake të Kinës që përparon me shpejtësi, të cilën ai e karakterizoi si një “ndryshim themelor” në një luftë që tashmë po riformëson elementet e rendit ndërkombëtar.

Kina ka mohuar se ka testuar armë hipersonike.

Javën e kaluar, gjenerali i dytë më i lartë amerikan tha se ritmi me të cilin ushtria e Kinës po zhvillon aftësitë është mahnitëse ndërsa zhvillimi i SHBA vuan nga burokracia “brutale”. Zëvendëskryetari në largim i Shefave të Përbashkët të Shtabit, gjenerali John Hyten, u tha gazetarëve në një tryezë të rrumbullakët të Grupit të Shkrimtarëve të Mbrojtjes se  ritmi me të cilën  ata po lëvizin dhe trajektorja në të cilën ata janë do të tejkalojë Rusinë dhe Shtetet e Bashkuara nëse nuk bëhet diçka për ta ndryshuar këtë gjë.  Pentagoni i është referuar vazhdimisht Kinës si “sfida e shpejtë” për SHBA-në, por presidenti Joe Biden theksoi të martën se konkurrenca nuk e bën konfliktin të pashmangshëm.

Në konferencën përmbyllëse për shtyp të samitit të klimës COP26, Biden tha se nuk ka asnjë arsye që duhet të ketë konflikt. Për samitin e tij të ardhshëm virtual me presidentin kinez Xi Jinping, Biden tha se ai i ka thënë Xi Jinping se SHBA pret që Kina tu përmbahet rregullave të lojës. Raporti i këtij viti shton një seksion të ri mbi kërkimin kimik dhe biologjik të Kinës, duke ngritur shqetësime në lidhje me aplikimet e mundshme me përdorim të dyfishtë të aktiviteteve biologjike të vendit. Por ai nuk futet në origjinën ose përhapjen e koronavirusit. Në vend të kësaj, ai vë në dukje se pandemia Covid-19 ishte një forcë shtytëse pas politikës së jashtme të Kinës, pasi ajo u përpoq të shmangte çdo faj për shpërthimin ndërsa përdorte ndihmën e huaj për të ndërtuar ndikimin rajonal.

Mbetet për t’u parë nëse është e vërtetë ajo që flitet shpesh se Kina ka testuar armë hipersonike, apo është një thashethem i radhës./albeu.com/