Raporti i Dhomës Amerikane të Tregtisë tregoi sërish rënien e besimit të biznesit, reagon ambasadorja Kim

Dhoma Amerikane e Tregtisë publikoi sot Indeksin Vjetor për vitin 2020, ku regjistrohet përsëri një rënie me 0.5 për qind e besimit të biznesit në Shqipëri.

Pas publikimit të këtij raporti, ka reaguar ambasadorja e SHBA-ve Yuri Kim.

Në një status në Tëitter shkruan: “Ekziston një lidhje e drejtpërdrejtë midis rregullit të ligjit dhe biznesit. Rregulla të qarta (përfshirë zgjidhjen përfundimtare të të drejtave të pronësisë), gjykatat e pastra dhe ndjekja e vazhdueshme e korrupsionit do të tërheqin më shumë investime të SHBA dhe do t’i japin më shumë shqiptarëve një goditje të drejtë drejt prosperitetit”./albeu.com


Shtuar 8.09.2021 14:22