Qeveria bullgare ra, Varhelyi nuk tërhiqet: Bullgaria ta miratojë, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut duhet të jenë pjesë e BE

Komisioneri për Zgjerimin dhe Fqinjësinë e Mirë Olivér Várhelyi, i ka bërë thirrje Bullgarisë që të miratojë sot në Samitin e BE-së propozimin për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriu dhe Shqipërisë në BE.

Kërkesa e tij vjen në një kohë që qeveria bullgare Kirill Petkov nuk i mbijetoi dot mocionit të mosbesimit të ditës së djeshme.

Ndërkohë samiti dyditor që nis nga sot, do të marrë vendime të rëndësishme për vende të Ballkanit Perëndimor dhe Ukrainën./albeu.com/