Qëlloi dy persona për vdekje dhe plagosi një të tretë, adoleshenti amerikan shpallet i pafajshëm

Një adoleshent amerikan që qëlloi për vdekje dy persona gjatë protestave të drejtësisë racore është liruar nga akuzat për vrasje dhe të gjitha akuzat e tjera pasi pretendoi vetëmbrojtje.

Kyle Rittenhouse, 18 vjeç, vrau burrat dhe plagosi një të tretë në rrugët e Kenosha, Ëisconsin, më 25 gusht 2020.

Rittenhouse qëlloi për vdekje Joseph Rosenbaum, 36, dhe Anthony Huber, 26, dhe më pas plagosi 27-vjeçarin Gaige Grosskreutz.

Gjatë gjykimit të profilit të lartë dhe përçarës politik, mbrojtja e tij tha se kishte frikë për jetën ndaj qëlloi. Prokurorët argumentuan se ai po kërkonte telashe atë natë.

Ai u përball me pesë akuza, duke përfshirë vrasje me dashje, e cila dënohet me burgim të përjetshëm.

Fati i tij u vendos nga një juri prej 12 personash e përbërë nga shtatë gra dhe pesë burra, të cilët kishin kaluar më shumë se tre ditë duke diskutuar.

Adoleshenti qëndroi me avokatin e tij për të dëgjuar vendimin, më pas filloi të dridhej dhe të qante dhe gati u rrëzua teksa dëgjoi fjalët “jo fajtor” të lexuara pesë herë.

Dy netë para se të shfaqej në Kenosha vitin e kaluar, trazirat kishin shpërthyer në rrugët e saj pasi policia qëlloi Jacob Blake, një burrë me ngjyrë, duke e lënë të paralizuar.

Rittenhouse, 17 vjeç atëherë, kishte udhëtuar në qytet nga shtëpia e tij në Illinois. I armatosur me një pushkë gjysmë automatike, ai tha se kërkonte të ndihmonte në mbrojtjen e pronës nga trazirat.

Rasti është bërë një pikë e ndezur në debatin shumë të polarizuar mbi të drejtat e armëve në SHBA.

Rittenhouse përkrahet si hero nga ata që thonë se ai u përpoq të ruante paqen në protesta ndonjëherë të dhunshme.

Të tjerët u tmerruan nga ajo që ata panë, një adoleshent i armatosur në një mjedis të paqëndrueshëm.

Avokati mbrojtës i zotit Rittenhouse, Mark Richards, tha se klienti i tij “do të dëshironte që asnjë nga këto të mos kishte ndodhur ndonjëherë” dhe thjesht donte të vazhdonte me jetën e tij./albeu.com


Shtuar 19.11.2021 21:35