Putin s’di të kthehet, forcat ruse po godasin me ashpërsi rajonin e Donetskut

Teksa lufta në Ukrainë po vijon që prej 24 shkurtit të këtij viti, duket se presidenti rus Vladimir Putin nuk ka ndërmend t’i japë fund konfliktit.

Forcat ukrainase raportuan bombardime të rënda ruse dhe përpjekje për të avancuar në disa qytete në rajonin lindor të Donetskut.

Kujtojmë se rajoni në fjalë është bërë fokusi kryesor i luftës gati gjashtëmujore, por një pjesë e ushtarëve rusë janë zmbrapsur.

Komanda ushtarake e Ukrainës bëri të ditur se ushtarët rusë kishin vazhduar pa sukses të sulmonin pozicionet ukrainase pranë Avdiivka. Gjithashtu luftimet të ashpra vijojn edhe në Pisky, një fshat lindor që Rusia më herët kishte thënë se e kishte nën kontroll të plotë.

Vëmendja e madhe është përqendruar në centralin bërthamor të Zaporizhzhia në Ukrainën jugore mes frikës së një katastrofe mbi bombardimet në ditët e fundit që Rusia dhe Ukraina fajësojnë njëra-tjetrën. Prioriteti i Rusisë ka të ngjarë të jetë riorientimi i njësive për të forcuar fushatën e saj në Ukrainën jugore. Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar tha se Rusia gjithashtu duket se po intensifikon sulmet në frontin lindor të Donbasit.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres ka bërë thirrje për krijimin e një zone të çmilitarizuar dhe presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy ka paralajmëruar ushtarët rusë që qëllojnë në termocentralin më të madh bërthamor në Europë ose e përdorin atë si bazë për të qëlluar do të bëhen një “objektiv i veçantë” i forcave ukrainase.

Një total prej 42 vendesh i kanë bërë thirrje Rusisë që të tërheqë menjëherë forcat ushtarake nga centrali bërthamor Zaporizhia i pushtuar nga Rusia, duke përfshirë SHBA-në, Japoninë dhe Britaninë e Madhe si dhe BE-në. Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA) paralajmëroi për një katastrofë bërthamore nëse luftimet nuk ndalen.

Prania e forcave ushtarake ruse në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia pengon operatorin dhe autoritetet ukrainase të përmbushin detyrimet e tyre të sigurisë bërthamore dhe rrezatuese në përputhje me konventat ndërkombëtare dhe standardet e sigurisë të IAEA.

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky bëri thirrje për sanksione të reja kundër Rusisë që “do të bllokonin domosdoshmërisht industrinë bërthamore ruse” dhe argumentoi se “absolutisht të gjithë zyrtarët e shtetit terrorist, si dhe ata që i ndihmojnë ata në këtë operacion shantazhi me termocentralin bërthamor, duhet të jenë gjykuar nga një gjykatë ndërkombëtare”.

Gjashtë anije të tjera kanë marrë leje për të kaluar nëpër korridorin humanitar detar në Detin e Zi, sipas një deklarate të lëshuar nga Qendra e Përbashkët Koordinuese e mbështetur nga OKB-ja. Dy nga anijet, MV Kafkam Etler dhe MV Zelek Star, thuhet se kanë kaluar tashmë inspektimin në detin Marmara dhe mund të shkojnë në Chornomorsk për ngarkim.