Putin ndjek live stërvitjet ushtarake në Rusi, pjesëmarrëse dhe Kina

Presidenti Vladimir Putin iu bashkua sot ushtrisë ruse teksa ata ndërmorën stërvitje në lindjen e largët të vendit, duke përfshirë trupa nga Kina dhe vende të tjera.

Stërvitja, e cila filloi të enjten e kaluar, synon të shfaqë lidhjet në rritje të mbrojtjes midis Rusisë dhe Kinës dhe gjithashtu të demonstrojë se Moska ka trupa dhe pajisje të mjaftueshme për stërvitjet masive edhe kur forcat e saj janë të angazhuara në luftime në Ukrainë.

Ministria ruse e mbrojtjes tha se stërvitja Vostok 2022 që do të zgjasë deri të mërkurën në shtatë poligone në lindjen e largët të Rusisë dhe Detin e Japonisë përfshin më shumë se 50,000 trupa dhe mbi 5,000 njësi armësh, duke përfshirë 140 avionë dhe 60 anije luftarake.

Ai angazhon trupa nga Kina, India, Laosi, Mongolia, Nikaragua dhe Siria.

Pekini ka dërguar më shumë se 2,000 trupa së bashku me më shumë se 300 automjete ushtarake, 21 avionë luftarakë dhe tre anije luftarake për të marrë pjesë në stërvitje, sipas raporteve të lajmeve kineze.

Stërvitjet vazhdojnë një seri lojërash luftarake të përbashkëta nga Rusia dhe Kina në vitet e fundit, duke përfshirë stërvitjet detare dhe patrullimet nga bombarduesit me rreze të gjatë mbi Detin e Japonisë dhe Detin e Kinës Lindore./albeu.com