Putin me dy tryeza: Liderët perëndimorë i mban në distancë, miqtë i ul afër (FOTO)

Vladimir Putin pëlqen tryeza vërtet të gjata, e nis BBC analizën e saj të shkurtër.

Imazhet e takimeve të tij janë të famshme, me liderin rus në njërën anë dhe personin me të cilin po flet aq larg sa të pyesësh nëse është e vështirë për ta të dëgjojnë njëri-tjetrin.

Megjithatë nuk ishte kështu kur ai takoi zyrtarin më të lartë të politikës së jashtme të Kinës, Wang Yi.

Atje ata ishin ulur në distancën e shtrëngimit të duarve, me një tavolinë në formë ovale në mes.

Kur u publikuan pamjet, dukej se ishte një lëvizje qëllimisht simbolike për të treguar se lideri rus ndihej mjaft i sigurt për të qenë aq afër përfaqësuesit të një miku kaq të rëndësishëm.

TOPSHOT – French President Emmanuel Macron (R) meets with Russian President Vladimir Putin (L) in Moscow on February 7, 2022, for talks in an effort to find common ground on Ukraine and NATO, at the start of a week of intense diplomacy over fears Russia is preparing an invasion of its pro-Western neighbour. (Photo by SPUTNIK / AFP) (Photo by -/SPUTNIK/AFP via Getty Images)

Sigurisht, nuk ka qenë gjithmonë kështu.

Rrjeti i strehimoreve nëntokësore të Pekinit ishte krijuar dikur për të mbrojtur qytetarët e kryeqytetit kinez nga një luftë bërthamore me Bashkimin Sovjetik fqinj.

Por tani administrata e Xi Jinping e sheh Rusinë si një armik të vijës së parë të ndikimit të SHBA.

Një komb i cili – si Koreja e Veriut – mund të konsiderohet një paria ndërkombëtare, por që i shërben një qëllimi të dobishëm gjeopolitik.

Qeveria kineze nuk dukej edhe aq e turpëruar kur Presidenti Putin u kthye në shtëpi nga pjesëmarrja në Lojërat Olimpike Dimërore të Pekinit, pasi kishte shpallur një marrëdhënie të re “pa kufij” me Kinën dhe, brenda disa javësh, filloi pushtimin e Ukrainës.

Shumë kanë pyetur nëse Xi ishte paralajmëruar për luftën e afërt kur ai u ul pranë homologut të tij rus, i cili duhet të ketë marrë në konsideratë pothuajse asgjë tjetër në atë kohë.

Ndërkohë sot, shumë pyesin nëse Kina do t’i dërgojë Rusisë armë dhe ta shpallë hapur mbështetjen, teksa lufta në Ukrainë bën një vit në 24 shkurt.

Perëndimi ka paralajmëruar pasoja të rënda nëse kjo ndodh, ndërsa shumë të tjerë e kanë quajtur fillimin e një lufte botërore. /albeu.com


Shtuar 22.02.2023 13:38