Putin heq talebanët nga lista e organizatave ekstremiste të Rusisë

Rusia po shqyrton heqjen e talebanëve nga lista ruse e grupeve ekstremiste, tha sot presidenti Vladimir Putin, një ditë pas bisedimeve midis Moskës dhe qeverisë së re afgane.

Rusia shtoi talebanët në listën e saj të “organizatave terroriste” në vitin 2003, por mirëpriti kryengritësit islamikë për bisedime në Moskë disa herë përpara se të merrte pushtetin në vend në gusht.

Në të njëjtën kohë, presidenti rus tha se homologu i tij amerikan Joe Biden bëri gjënë e duhur duke tërhequr forcat e armatosura amerikane nga Afganistani, një veprim që i lejoi talebanët të merrnin pushtetin në një fushatë sulmuese rrufe.

Putin tha se vendi duhet të marrë mbështetje financiare dhe të shkrijë asetet e tij financiare, pasi stabiliteti i Afganistanit është në interes të të gjithë fqinjëve të tij.

Uashingtoni ka thënë se nuk ka ndërmend të lirojë miliarda rezerva afgane, investime dhe valutat e mbajtura në Shtetet e Bashkuara, të cilat ngrinë pasi talibanët morën pushtetin në gusht, pavarësisht presionit nga grupet e të drejtave të njeriut dhe të tjerë për të paralajmëruar se Uashingtoni mund të çojë në kolaps ekonomisë afgane.

Talebanët tërhoqën mbështetje nga 10 fuqitë rajonale gjatë bisedimeve në Moskë të mërkurën për organizimin e një konference donatorësh të Kombeve të Bashkuara për të ndihmuar vendin të parandalojë kolapsin ekonomik dhe katastrofën humanitare./albeu.com


Shtuar 21.10.2021 22:13