Pushtimi rus i Ukrainës, çfarë ka ndodhur deri më tani?

Albeu.com ju sjell një përmbledhje e asaj që ka ndodhur deri më tani në ditën e 21-të të pushtimit rus të Ukrainës:

Dy ndërtesa të larta banimi u goditën nga predha ruse në Kiev herët këtë mëngjes, duke plagosur dy persona. Njerëzit në të gjithë qytetin janë strehuar në bunkerë si pjesë e një shtetrrethimi dy-ditor – kryebashkiaku i qytetit thotë se është një “moment i vështirë dhe i rrezikshëm” për kryeqytetin.

Në Kharkiv, qyteti i dytë më i madh i Ukrainës, dy persona kanë vdekur pasi predha ruse goditën një bllok apartamentesh, thonë shërbimet e urgjencës.

Ushtria e Ukrainës ka pretenduar se ka shkaktuar “goditje shkatërruese” mbi trupat ruse, duke përfshirë rrëzimin e avionëve luftarakë. Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar thotë se forcat ruse po vazhdojnë të luftojnë për të avancuar pasi ato luftojnë jo vetëm me forcat e Ukrainës, por edhe me terrenin e saj.

Një gjeneral i katërt rus është vrarë nga rreth 20 gjeneralë kryesorë që mendohet se udhëheqin pushtimin, pretendojnë zyrtarët ukrainas.

Presidenti i SHBA Joe Biden pritet të njoftojë më vonë ndarjen e një ndihme sigurie shtesë në vlerë prej 800 milionë dollarësh (612 milionë £) për Ukrainën, në krye të 1 miliardë dollarëve të akorduar tashmë javën e kaluar. Kjo vjen përpara fjalimit të Presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky në Kongresin amerikan këtë pasdite.

Mbrëmë Zelensky tha se negociatat në bisedimet e paqes me Rusinë kanë filluar të duken “më realiste”. Ministri i Jashtëm i Rusisë thotë se ka “shpresë për kompromis” por se negociatat nuk janë “të lehta”./albeu.com

Shtuar 16.03.2022 13:20