Protestat në Iran, qeveria “shtrëngon” masat, jep dënimin e parë me vdekje

Një gjykatë iraniane ka lëshuar dënimin e parë me vdekje lidhur me protestat e fundit, duke dënuar personin e paidentifikuar për “armiqësi kundër Zotit” dhe “përhapje të korrupsionit në tokë”. Ky vendim vjen pas javësh të demonstratave mbarëkombëtare, të shkaktuara nga vdekja e Mahsa Amini në shtator, shkruan CNN.

Gjykata Revolucionare e Iranit dha dënimin për një protestues që dyshohet se i vuri zjarrin një ndërtese qeveritare. Ata u dënuan me akuzën e “prishjes së rendit dhe paqes publike, komunitetit dhe bashkëpunimit për të kryer një krim kundër sigurisë kombëtare, luftës dhe korrupsionit në Tokë, luftë përmes zjarrvënieve dhe shkatërrimit të qëllimshëm”.

Irani është tronditur nga protestat kundër regjimit që nga shtatori në demonstratën më të madhe të mospajtimit në vitet e fundit, të shkaktuar nga zemërimi për vdekjen e Amini, një gruaje kurde iraniane 22-vjeçare, e cila ishte arrestuar nga policia morale pasi dyshohet se nuk duke e veshur hixhabin e saj siç duhet. Autoritetet iraniane që atëherë kanë nisur një goditje brutale ndaj protestuesve, duke akuzuar të paktën 1,000 njerëz në provincën e Teheranit për përfshirjen e tyre të supozuar. Forcat e sigurisë kanë vrarë të paktën 326 persona që nga fillimi i protestave dy muaj më parë, sipas OJQ-së për të drejtat e njeriut në Iran me bazë në Norvegji.


Shtuar 14.11.2022 20:05