Portieri i Liverpool ndëshkohet dy herë me të kuq, VAR e shpëton në të dyja rastet (FOTO LAJM)

Portieri i Liverpool, Alisson u përjashtua dy herë nga loja me karton të kuq, por u shpëtua nga VAR në të dyja rastet, pasi katër kartonë të kuq u treguan në barazimin 1-1 të Brazilit me Ekuadorin.

Në një fillim të jashtëzakonshëm të ndeshjes kualifikuese të Kupës së Botës, portieri ekuadorian Alexander Dominguez u përjashtua me karton të kuq pas vetëm një çerek ore kur goditi në qafë sulmuesin Matheus Cunha.

Por avantazhi i Brazilit zgjati vetëm pesë minuta pasi mbrojtësit të Tottenham Emerson Royal doli me të kuq.

23-vjeçari i Spurs, i cili ishte ndëshkuar me karton të verdhë në fillimin e lojës, iu dha kartoni i dytë i verdhë dhe u përjashtua.

Por drama nuk kishte përfunduar pasi nata plot ngjarje e Alisson filloi të zbulohej.

Në minutën e 26-të, ai doli duke sulmuar nga porta e tij për të pastruar një top në ajër por gjyqtari kolumbian Wilmar Roldan mendoi se ai e kishte kapur në mënyrë të rrezikshme ish-sulmuesin e West Ham, Enner Valencia me një takë të ngritur.

Megjithatë, pasi VAR rishikoi incidentin, dënimi i Alisson u reduktua në një karton të verdhë dhe ai u lejua të qëndronte në fushë.

Më pas, në kohën e ndalimit, një përfundim dramatik pa Alisson të gjuajë topin dhe të duket se përplaset me Angelo Preciado në përpjekjet e tij për ta tërhequr atë.

Arbitri tregoi me gisht nga pika e bardhë dhe e përjashtoi për herë të dytë në këtë ndeshje.

Por përsëritjet treguan se Alisson kishte arritur topin përpara se të kontaktonte me Preciado.

Dhe pas një rishikimi të VAR-it, shkarkimi i brazilianit u anulua sërish pasi ai mbeti në fushë deri në minutën e fundit./ h.ll/albeu.com

Shtuar 28.01.2022 10:38