Polonia e para në radhë, tanket Leopard do të dërgohen në brenda disa javësh

Ukraina do të marrë tanke dhe automjete të rënda të blinduara nga aleatët, duke përfshirë Gjermaninë, SHBA-në, Britaninë e Madhe, Suedinë, Holandën dhe Poloninë.

Zëvendësministri polak i mbrojtjes Wojciech Skurkiewicz ka thënë për Radio Plus se tanket nga vendi i tij mund të dërgohen brenda disa javësh.

Ndërkohë Gjermania ka thënë se tanket e saj Leopard 2 mund të mbërrijnë në Ukrainë deri në fund të marsit dhe Britania e Madhe ka dhënë një kornizë kohore të ngjashme.

Ukraina do të shpresojë për arritjen e armëve përpara se Rusia të nisë një ofensivë të pritshme në pranverë. /albeu.com


Shtuar 26.01.2023 18:31