Policia: Vrasja e deputetit britanik, terrorizëm

Vrasja e deputetit konservator David Amess po trajtohet si një incident terrorist nga policia.

David u godit me thikë disa herë në tubim elektoral në Leigh-on-Sea në Essex, të premten.

Policia Metropolitane tha se kishte lidhje potenciale me ekstremizmin islamik.

Një 25-vjeçar britanik u arrestua në vendin e ngjarjes nën dyshimin për vrasje dhe policia tha se nuk po kërkonte askënd tjetër për vdekjen.

Si pjesë e hetimit, oficerët po kryejnë kërkime në dy adresa në zonën e Londrës.

Forcat besojnë se autori ka vepruar vetëm, por hetimet për rrethanat e incidentit po vazhdojnë.

Burimet qeveritare kanë thënë për BBC se ai është një shtetas britanik i cili, nga hetimet fillestare, duket se është i trashëgimisë somaleze./albeu.com

 

 

 

 


Shtuar 16.10.2021 08:59