“Po përgatitemi”, paralajmëron Zelensky: Rusia do të intensifikojë sulmet këtë javë

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka paralajmëruar se Rusia do të intensifikojë sulmet e saj ndaj vendit të tij në ditët në vijim, ndërsa Kievi pret lajmet për ofertën e saj për t’u bashkuar me BE-në.

Anëtarët e bllokut pritet të vendosin nëse do t’i japin “statusin e kandidatit” Kievit më vonë këtë javë.

Ky veprim do të fillonte procesin e pranimit të Ukrainës në aleancë, i cili mund të marrë vite për t’u përfunduar.

Por Zelensky paralajmëroi se vendimi mund të bëjë që Rusia të shtojë sulmet e saj.

Duke folur nga Kievi, udhëheqësi ukrainas tha se ai dhe këshilltarët e tij presin “aktivitet më të madh armiqësor” nga Moska, por u tha qytetarëve se forcat e tij “po përgatiten” dhe janë gati për çdo sulm të rinovuar.

Ai u zotua të shtyjë përpara me ato që ai i quajti ambiciet “historike” të Ukrainës për t’u bashkuar me BE-në, të cilat u miratuan nga ekzekutivi i bllokut, Komisioni Evropian, javën e kaluar.

Por tani vendimi i takon Këshillit Evropian, një organ i përbërë nga krerët e shteteve anëtare, i cili do të takohet në një samit në Bruksel të enjten dhe të premten.

Kievi aplikoi për t’u bashkuar me BE-në vetëm katër ditë pasi Rusia filloi pushtimin e saj më 24 shkurt.

Të premten, udhëheqësi rus Vladimir Putin tha se ai nuk ka “asgjë kundër” ambicieve të Ukrainës për t’u bashkuar me aleancën, por zëdhënësi i tij Dmitry Peskov paralajmëroi se çdo lëvizje drejt pranimit do të kërkonte “vëmendje të shtuar” nga ana e Moskës./albeu.com

 

Shtuar 20.06.2022 08:16