Plas mes deputetëve në Kosovë, tensionohet situata në Kuvend (VIDEO)

Replika të ashpra kanë ndodhur ditën e sotme në Kuvendin e Kosovës mes ministres Donika Gërvalla dhe deputetit të PDK-së, Abelard Tahiri lidhur me Gjykatën Speciale.

Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës ka thënë se Gjykata Speciale nuk është instaluar nga Serbia, por është votuar në Kuvendin e Kosovës dhe për këtë iu drejtua deputetëve të PDK-së “fajtor jeni ju”.

Ndërkohë shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri tha se Gërvalla është përfaqësuese e Serbisë në Kosovë dhe se është turpi i diplomacisë.

Më pas situata u tensionua edhe pas fjalimit të Arben Gashit, për çka LDK lëshoi seancën. Pas LDK-së edhe deputetët e PDK-së lëshuan sallën.

Gjatë largimit të deputetëve të PDK-së, në derën e sallës së Kuvendit, pati një tentim për përleshje mes deputetit Memli Krasniqi dhe Ardian Kastrati nga PDK-ja me ministrin Faton Peci.

Pas replikave të ashpra mes pozitës dhe opozitës në Kuvendin e Kosovës,  kryetarja Saranda Bogujevci kërkoi pauzë deri në ora 12:00.

 


Shtuar 6.05.2021 12:20