Plas grushti mes deputetëve, çfarë ndodhi në Parlamentin e Turqisë? (VIDEO)

Një numër i madh deputetësh janë përplasur fizikisht në parlamentin e Turqisë ditën e sotme. Sipas raportimeve, ligjvënësit nga Partia për Drejtësi dhe Zhvillim në pushtet dhe Partia Popullore Republikane në opozitë janë arrestuar në sytë e ministrit të Brendshëm Suleyman Soylu .

Gjithçka filloi kur deputeti γκzgür έλzel, u tregoi deputetëve të pranishëm në sallë një foto të Soilo-s duke hipur në një avion me biznesmenin turk të arratisur Sezgin Baran Korkmaz, bosin e SBK Holding , i cili ndodhet në burg për akuzat e pastrimit të parave.

Duke reaguar dhe me tone të forta, ministri i Brendshëm Soilou i është përgjigjur Ozelit: “Ti gënjen, je mashtrues.”

Kur deputeti u zhvendos drejt Soilos, ai u sulmua nga deputetët e AKP-së, duke shkaktuar kështu një përplasje masive. Ngjarja ka ndodhur gjatë një debati për buxhetin e shtetit. /abcnews.al/

 


Shtuar 8.12.2021 22:46