Përmbytjet në Indi, shkon në 77 numri i të vdekurve

Numri i të vdekurve nga tre ditët e shirave të dendur në Nepal që shkaktuan rrëshqitje toke dhe përmbytje ka shkuar sot në 77, pasi shpëtuesit nxorrën 34 trupa të tjerë , thanë autoritetet.

24 vdekje u raportuan në rajonin Panstar të Nepalit lindor, në kufi me Indinë, 13 në Ilamin fqinj dhe 12 në Nepalin perëndimor, tha Ministri i Brendshëm Dil Kumar Tamang.

Ministria tha gjithashtu se 22 persona ishin lënduar dhe 26 janë zhdukur.

Autoritetet thanë se qeveria do të japë 1,700 dollarë në ndihmë për familjet e të vdekurve dhe kujdes falas për të lënduarit./albeu.com

 


Shtuar 20.10.2021 18:39