Përleshjet në Jeruzalem, dhuna pritet të përshkallëzohet edhe më shumë në marshimin nacionalist hebre

Përplasja mes palestinezëve dhe policisë izraelite vijon. Mbrëmë ishte nata e tretë e përleshjeve në Jeruzalem dhe ekziston frika që këtë të hënë dhuna të përshkallëzohet për shkak të një marsimi të planifikuar nacionalist hebre në qytet.

Marshimi vjetor i Flamurit të Dritës së Jeruzalemit zakonisht sheh sionistët e rinj duke ecur nëpër zonat myslimane.

Kjo nga palestinezët konsiderohet më shumë si një provokim i qëllimshëm.

Një ish-zyrtar i lartë i mbrojtjes izraelite, Amos Gilad, bëri thirrje që marshimi të anulohej ose të drejtohej, duke paralajmëruar Radion e Ushtrisë: “Fucia e pluhurit po digjet dhe mund të shpërthejë në çdo kohë”.

Tensionet kanë qenë të larta në qytet për shkak të dëbimit të kërcënuar të familjeve palestineze nga pjesë të rrethit Sheik Jarrah të Jeruzalemit Lindor.

Qindra palestinezë dhe më shumë se 20 oficerë policie izraelitë janë plagosur në përleshjet gjatë tre ditëve të fundit, sipas mjekëve dhe policisë./albeu.com


Shtuar 10.05.2021 08:22