Përfitimet e jashtëzakonshme që merrni nga ananasi

Ananasi është një frut tropikal i pasur me vitamina, enzima dhe antioksidantë. Përfitimet rinovuese të ananasit janë të shumta dhe të rëndësishme dhe konsumi i tij në sasi të arsyeshme mund të ndihmojë në stimulimin e sistemit imunitar dhe ndërtimin e kockave të forta.

Këtu janë disa nga përfitimet më të rëndësishme shëndetësore:

  1. Hipertensioni

Është i pasur me kalium, një element gjurmë që ndihmon në uljen e presionit të gjakut.

  1. Humbja e peshës

Për shkak të ëmbëlsisë së saj natyrore, por edhe fibrave, ananasi mund të ndihmojë në humbjen e peshës, pasi zvogëlon oreksin për ëmbëlsirat dhe sjell ngopje më shpejt.

  1. Shëndeti i sistemit të tretjes

Përmban bromelainë, një enzimë tretëse që ndihmon në tretjen e ushqimit. Përveç kësaj, fibra që përmban mund të ndihmojë në kapsllëkun.

  1. Veprimi antioksidues dhe forcimi i sistemit imunitar

Përmbajtja e saj e lartë e vitaminës C antioksiduese mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër shfaqjes së sëmundjeve degjenerative si sëmundjet kardiovaskulare, diabeti dhe kanceri (mbrojtje nga kanceri i zorrës së trashë), ndërsa mund të forcojë sistemin imunitar, duke mbrojtur nga ftohja e zakonshme. Falë enzimës bromelain, ajo forcon funksionin imunitar, sepse kjo enzimë mund të shkaktojë ndryshime të dobishme në qelizat e bardha të gjakut.

  1. Shikimi

Përmban sasi të mëdha antioksidantësh, kryesisht betakarotinë, kështu që konsiderohet si një aleat i shkëlqyeshëm kundër sëmundjeve të syve, të shkaktuara nga plakja, veçanërisht nga degjenerimi makular./albeu.com

Shtuar 19.07.2021 16:38