Perëndimi i dërgon armë Ukrainës, reagon Kremlini: Do të çojnë vetëm në përshkallëzim

Furnizimet e mëtejshme të armatimit perëndimor në Ukrainë do të çojnë vetëm në përshkallëzimin e konfliktit, ka thënë Kremlini.

“Ukraina kërkon gjithnjë e më shumë armë”, u tha gazetarëve zëdhënësi Dmitry Peskov kur u pyet për të komentuar një kërkesë publike të zëvendësministrit të jashtëm ukrainas Andriy Melnyk që Gjermania t’i dërgojë Kievit një nëndetëse.

“Perëndimi po i inkurajon këto kërkesa dhe pohon gatishmërinë e tij për të ofruar armë të tilla”, shtoi ai.

“Është një situatë pa rrugëdalje: ajo çon në përshkallëzim të konsiderueshëm, ajo çon në përfshirjen e vendeve të NATO-s gjithnjë e më shumë drejtpërdrejt në konflikt, por nuk ka potencial për të ndryshuar rrjedhën e ngjarjeve dhe nuk do ta bëjë këtë”, tha Peskov.

Ai shtoi se anëtarët e NATO-s po përfshiheshin më shumë në aleancë, por furnizimi i tyre me armë për Ukrainën nuk do të ndryshonte rrjedhën e ngjarjeve. /albeu.com


Shtuar 30.01.2023 12:09