Përdhunimi i 15-vjeçares, qytetarët dhe shoqëria civile protestë në Mirditë

Qytetarë dhe përfaqësues të shoqërisë civile po protestojnë sot në Mirëditë për sigurinë dhe mbrojtjen e vazjave, duke marrë shkasë nga historia tronditesë e abuzimit seksual të një 15-vjeçreje nga 5 persona.

Ngjarja që u bë publike në media disa ditë më parë ka ndodhur në Tarazh të Mirditës, ku 5 personat, dy prej të cilëve vajza e mitur i kishte kushërinj, kanë  abuauzur me të.

Protestuesit kanë nisur një marshim në rruhët e qyetit.  I pranishëm është edhe Ipeshkvi i Rreshenit Gjergj Meta.

Kujtojmë se, Gjykata ka lënë në burg 5 autorët.  Vendimi u dha dje nga Gjykata e Lezhës për Artan Kaçorrin, 31 vjeç, Albert Mollën, 27 vjeç, Ermal Tarazhin, 30 vjeç, Nike Lleshi, 44 vjeç si dhe A.GJ 17 vjeç, të cilët akuzohen për marrëdhënie intime me dhunë./albeu.com

 


Shtuar 21.05.2021 14:48