Pasojat e tërmetit katastrofik, edhe ekipet e shpëtimit në qytetin e goditur mbetën nën rrënoja

Qeveria turke ka marrë kritika të shumta për shpejtësinë dhe efikasitetin e reagimit të saj ndaj dy tërmeteve që goditën të hënën.

Por Ilnur Çevik, këshilltar i posaçëm i Presidentit të Turqisë Rexhep Tajip Erdogan, tha se kishte shumë sfida për t’u përballur pas katastrofës.

Duke folur për Newshour të BBC-së, Cevik tha se marrja e ndihmës për zonat e prekura ishte praktikisht e pamundur për shkak të dëmit të shkaktuar në infrastrukturë dhe shkallës së madhe të katastrofës.

Çevik tha se në qytetin e Hatay, një nga zonat e prekura, ekipet e menaxhimit të fatkeqësive ishin gjithashtu nën rrënoja, kështu që nuk kishte njeri që të ndihmonte për të shpëtuar njerëzit.

Ai shtoi se marrja e burimeve në zonat e prekura ishte e vështirë, me rrugët kryesore të papërdorshme.

“Mund të mobilizojmë çdo gjë që dëshironi… nëse nuk mund të arrijmë atje, është thjesht teorike”, tha ai.

Zemërimi po rritet në Turqi mbi besimet se zbatimi i dobët i rregulloreve mund të ketë kontribuar në shembjen e shumë ndërtesave në tërmetet e fundit.

Kur u pyet nëse qeveria mban përgjegjësi për lejimin e ndërtimit të ndërtesave me standarde të pamjaftueshme, Cevik tha: “Mund të keni çdo kod ndërtimi që ju pëlqen… por nëse është një tërmet vrasës, ajo ndërtesë do të shembet.” /albeu.com


Shtuar 8.02.2023 22:46

Tags: ,