Pas Turqisë, Hungaria i jep dritën jeshile anëtarësimit të Finlandës në NATO

Partia në pushtet e Hungarisë planifikon të miratojë pranimin e Finlandës në NATO gjatë një votimi këtë muaj, tha ajo në një deklaratë të premten.

Votimi parlamentar do të bëhet më 27 mars dhe grupi do të votojë unanimisht në mbështetje të ofertës së Finlandës, tha në një deklaratë lideri i Partisë Fidesz në pushtet, Máté Kocsis.

Kocsis tha se grupi do të vendosë më vonë për rastin e Suedisë për t’u bashkuar me aleancën ushtarake.

Turqia, e cila njoftoi më herët të premten se do të miratonte anëtarësimin e Finlandës, dhe Hungaria kanë qenë vendet që kanë bllokuar pranimin e të dy vendeve nordike.

Zyrtarët perëndimorë në përgjithësi e kishin konsideruar marrjen e bekimit të Turqisë si pengesën më të rëndësishme për zgjerimin e NATO-s.

Finlanda njoftoi synimin e saj për t’u bashkuar me NATO-n në maj, së bashku me Suedinë, pasi pushtimi rus i Ukrainës shkaktoi një ndryshim të papritur në qëndrimet ndaj anëtarësimit në bllok.

Ky njoftim u mirëprit nga pothuajse të gjithë liderët e NATO-s, por sipas rregullave të NATO-s vetëm një shtet anëtar mund të vërë veton ndaj anëtarësimit të një aplikanti të ri.

Njoftimi i së premtes hap rrugën për pranimin e Finlandës, por aplikimi i Suedisë është bllokuar nga akuzat e Ankarasë, të cilat Suedia i mohon./Albeu.com/


Shtuar 17.03.2023 19:02