Pas Ramës e Abazoviç, mbërrijnë sot në Kiev Scholz, Macron dhe Draghi

Transmetuesi gjerman ZDF raporton se kancelari gjerman, Olaf Scholz, aktualisht u nis për në kryeqytetin ukrainas.

Në ditët e fundit është përfolur se kancelari gjerman mund të vizitojë Ukrainën së bashku me presidentin francez, Emmanuel Macron, dhe kryeministrin italian, Mario Draghi.

ZDF raporton se të tre do të mbërrijnë në Kiev sot në mëngjes (ditën e enjte).

Secili prej tyre është kritikuar nga zyrtarët ukrainas për atë që Ukraina e percepton si një qasje të butë ndaj Rusisë.

Scholz nuk e ka vizituar Kievin që nga fillimi i luftës.

Vlen të theksohet se edhe kryeministri i Shqipërisë Edi Rama si dhe kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq kanë vizituar sot Kievin, ku u takuan me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky.