Parisi digjet, çifti shijon i pashqetësuar një gotë verë mes flakëve dhe tymit (VIDEO)

Parisi njihet për atmosferën e tij romantike, arkitekturën mahnitëse dhe banorët modernë.

Ai është gjithashtu i famshëm për protestat pasionante politike që ndonjëherë kthehen në trazira, me protestuesit që u vënë flakën barrikadave dhe përleshen me policinë.

Mes gjithë këtij kaosi, një video e fundit është bërë virale në internet, duke kapur reagimin e një çifti ndaj flakëve dhe tymit pas tyre.

@maximedaviau33 Apéro au Bistrot Français ! 🇫🇷🥂✨ #france #apero #feu #fire #wine #vin #terrasse #colere #manifestation #retraite #guerre #french #cafe #bar #war #bordeaux ♬ son original – maximedaviau

Videoja, e cila është kapur nga një kalimtar, tregon një çift të ulur në një lokal, sikur të ishin në një shëtitje të qetë pasdite të së dielës. Ndërkohë, në sfond shihet një zjarr i ndezur ndërtesa dhe makina duke u djegur, ndërsa tym i dendur ngrihet në qiell.

Reagimi i çiftit ndaj rrugës që digjet është ajo që i ka fituar titullin “gjëja më pariziane që keni parë ndonjëherë”. Ata nuk duken të shqetësuar nga kaosi dhe shkatërrimi rreth tyre. Në vend të kësaj, ata duken pothuajse të mërzitur, sikur kjo të ishte vetëm një skenë tjetër e zakonshme në qytet.

Videoja ka ngjallur reagime të ndryshme në internet, ku disa e konsiderojnë zbavitës reagimin e çiftit, ndërsa të tjerë e konsiderojnë atë si të pandjeshëm dhe mosrespektues ndaj seriozitetit të situatës. Megjithatë, qëndrimi i çiftit mund të shihet edhe si një pasqyrim i frymës pariziane, një qytet që ka përjetuar shekuj trazirash politike dhe sociale, por që mbetet i palëkundur në identitetin e tij kulturor.

Shumë në rrjetet sociale e kanë lavdëruar qëndrueshmërinë e çiftit, madje disa i quanin “mishërim i elegancës pariziane”. Megjithatë, të tjerë i kanë kritikuar për apatinë e tyre të dukshme. /albeu.com


Shtuar 28.03.2023 16:01