OKB konfirmon evakuimin e 100 personave nga fabrika e çelikut

Rreth 101 persona janë evakuuar me sukses nga fabrika e çelikut Azovstal, ka konfirmuar një zyrtar humanitar i OKB-së.

Ata thanë se shumica e të evakuuarve ishin në Zaporizhzhia, ku po marrin ndihmë humanitare.

“Falë operacionit, 101 gra, burra, fëmijë dhe persona të moshuar më në fund mund të largoheshin nga bunkerët poshtë Azovstalsteelworks dhe të shihnin dritën e ditës pas dy muajsh,” tha OsnatLubrani, koordinatori humanitar i OKB-së për Ukrainën.

Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq, i përfshirë gjithashtu në operacionin e kalimit të sigurt, konfirmoi gjithashtu se njerëzit nga zona e uzinës Mariupol kishin arritur në Zaporizhzhia të martën.

Midis tyre ka edhe disa të plagosur, thuhet në një deklaratë./albeu.com

Shtuar 3.05.2022 15:52