OKB-ja ndalon ndihmën ushqimore në dy qytete të Etiopisë pas grabitjes së magazinave

Programi Botëror i Ushqimit (WFP) ka pezulluar shpërndarjen e ndihmave ushqimore në dy qytete të Etiopisë veriore pasi persona të armatosur plaçkitën magazinat e tij.

Grabitësit nga forcat rebele Tigrayan mbajtën personelin e ndihmës nën kërcënimin e armëve në qytetin Kombolcha, thanë Kombet e Bashkuara.

Ata vodhën sasi të mëdha të furnizimeve ushqimore thelbësore, duke përfshirë disa për fëmijët e kequshqyer.

Etiopia veriore po përballet me urinë masive në mes të një lufte civile të vazhdueshme midis Tigrayan dhe forcave qeveritare.

Pas më shumë se një viti luftimesh, më shumë se nëntë milionë njerëz kanë nevojë për furnizime kritike ushqimore, thotë OKB.

Një zëdhënës i OKB-së, që drejton WFP-në, tha se stafi i tij atje ishte përballur me “kanosje ekstreme” gjatë ditëve të grabitjeve.

Zëdhënësi akuzoi gjithashtu trupat qeveritare për komandimin e tre kamionëve humanitarë të WFP dhe përdorimin e tyre për qëllime personale.

Kjo çoi në vendimin për të ndaluar shpërndarjen e ushqimit në Kombolcha dhe Dessie aty pranë, dy qytete strategjike në rajonin verior të Amharasë që ndodhen në rrugën për në kryeqytetin Addis Ababa.

Qeveria etiopiane kohët e fundit ka njoftuar se kishte rimarrë qytetet nga rebelët Tigray. Por rebelët thanë se ushtria kishte rimarrë vetëm zonat që ata kishin braktisur./albeu.com


Shtuar 9.12.2021 08:11

Tags: , ,