OKB bën tirrje: Ndaloni dëbimin e refugjatëve afganë

Komisioneri i Lartë i Kombeve të Bashkuara për Refugjatët, Filippo Grandi, u ka bërë thirrje vendeve perëndimore që të ndalojnë dëbimet e qytetarëve afganë pas marrjes së kontrollit nga talebanët.

Disa vende evropiane, përfshirë Gjermaninë dhe Holandën, kishin njoftuar tashmë javën e kaluar se po pezullonin dëbimet pasi talebanët morën kontrollin e zonave të mëdha të vendit.

Por një numër vendesh të tjera të BE -së ishin zotuar të vazhdonin me dëbime.

Javën e kaluar Austria paralajmëroi Komisionin Evropian kundër parandalimit të heqjes së azilkërkuesve afganë të refuzuar që mbërrijnë në Evropë, pavarësisht përparimeve të talebanëve.

Grandi tha se ishte gjithashtu e rëndësishme që fqinjët e Afganistanit, veçanërisht Irani dhe Pakistani, të mbajnë kufijtë e tyre të hapur për t’u dhënë një rrugë shpëtimi afganëve.

Një program i madh zhvendosjeje mund të jetë i nevojshëm në planin afatgjatë, tha Grandi.

Vlerësohet se 550,000 afganë janë zhvendosur brenda vendit që nga janari, megjithëse numri që kalon kufijtë ndërkombëtarë duket se është i kufizuar deri më tani./albeu.com

 


Shtuar 18.08.2021 11:14