Nuk ka më armëpushim! Rinisin sulmet ajrore mes Izraelit dhe Gazës

Izraeli thotë se ka kryer sulme ajrore kundër caqeve militante të Hamasit në Gaza, në shenjë hakmarrjeje për balonat e zjarrit të nisura nga territori.

Shpërthimet u dëgjuan në Gaza në orët e para të së mërkurës, informon albeu.com.

Disa balona u dërguan nga Gaza në Izrael më herët të martën duke shkaktuar zjarre të shumta, sipas shërbimit izraelit të zjarrit.

Është shpërthimi i parë i madh që prej 11 ditësh luftimesh midis të dy palëve përfundoi në një armëpushim në 21 maj.

Ajo pasoi një marshim nga nacionalistët hebrenj në Jeruzalemin Lindor të okupuar të Martën, i cili kishte tërhequr kërcënime nga Hamas, grupi militant që drejton Gazën./albeu.com


Shtuar 16.06.2021 08:07