Nuk ishte hera e parë! U kap në fermën e kanabisit prej qindra mijëra paund

Një gjyqtar dëshiron të dijë se si një emigrant i paligjshëm i dëbuar ka qenë në gjendje të kthehet në Mbretërinë e Bashkuar dhe dy herë të marrë dënime me burg për kultivimin e drogës, pa u dëbuar edhe një herë nga vendi.

Gjykatësi Ray Singh bëri thirrje që policia të ndërlidhet me Ministrinë e Brendshme për të parë statusin e imigrimit 41-vjeçar Lefter Hoxha. Ai bëri thirrjen në Gjykatën e Kurorës në Durham ndërsa dënoi shtetasin shqiptar me tre vjet burg pasi pranoi një akuzë për prodhimin e një droge të klasit B.

Gjykatësi tha se Hoxha u arrestua pasi u gjet i fshehur në katin e sipërm në një pronë të veçuar me tre dhoma gjumi në Ferndene Avenue, kur policia hyri me forcë, pasi nuk kishte marrë asnjë përgjigje për trokitjet e tyre, më 17 dhjetor të vitit të kaluar.

Zyrtarët gjetën 95 bimë të pjekura kanabisi që rriteshin nëpër tre dhoma gjumi, të mbështetura nga sisteme të sofistikuara të ngrohjes dhe ndriçimit, ndërsa një numër i fidanëve ishin të vendosura në hapësirën e papafingos. Policia gjithashtu mori 590 £ nga prona. Një ekspert i policisë i drogës vlerësoi se rendimenti mund të kishte një potencial të midis 85,680 dhe 257,040 paund.

Kur u intervistua, Hoxha i tha policisë se shkoi në Mbretërinë e Bashkuar rreth një vit më parë. Howard tha në atë kohë se i pandehuri mori një dënim me burgim 13 muaj më 23 mars të vitit të kaluar gjithashtu për prodhimin e kanabisit.

Duke folur me të pandehurin përmes një përkthyesi shqiptar, gjyqtarit Singh iu tha se Hoxha ishte deportuar për hyrje të paligjshme në vend, në vitin 2017, por u kthye në pjesën e pasme të një kamioni rreth një vit para arrestimit të tij.

Hoxha tha se ai u detyrua të kthehej për të shlyer borxhin ndaj kontrabanduesve. I pyetur pse nuk u dëbua me lëshimin e licencës në nëntor, Hoxha tha se ai kërkoi azil dhe nuk i ishte nënshtruar vlerësimit. Gjykatësi Singh e përshkroi atë si “një dredhi të përshtatshme” për të siguruar që ai të qëndronte në këtë vend.

Shtuar 24.05.2021 21:13