Një sekret “i ëmbël” që ju mbron sytë

Një nga gjërat që shqetëson prindërit për fëmijët e tyre që në moshë të re është shëndeti i syve. Megjithatë, e njëjta gjë ndodh në vitet në vijim pasi si të rritur dëgjojmë këshilla të ndryshme se si të mbrojmë shëndetin e syve.

Dihet se shkencëtarët kanë arritur në përfundimin se peshqit që përmbajnë acide yndyrore omega-3, si salmoni, skumbri, sardelet dhe toni, ulin ndjeshëm rrezikun e degjenerimit makular.

Por përveç peshkut, ekspertët raportojnë se ekziston edhe një ushqim i preferuar i ëmbël që mbron sytë. Kjo është  çokollata e zezë. Sipas ekspertëve, çokollata me nivele të larta të lëndëve të ngurta kakao përmirëson ndjeshëm dhe menjëherë mprehtësinë vizuale. Studiuesit besojnë se përfitimi i çokollatës së zezë është për shkak të përqendrimeve të larta të flavonoleve që ajo përmban. Flavonolet janë një grup substancash që gjenden në kokrrat e kakaos, të cilat mund të përmirësojnë qarkullimin e gjakut në retinën e syve dhe trurit.

Studimet e mëparshme kanë treguar se çokollata e zezë ofron shumë përfitime shëndetësore, si zbutjen e depresionit dhe uljen e presionit të gjakut. /albeu.com


Shtuar 15.01.2023 23:30