“Një nga më të fuqishmet në Lindjen e Mesme”, sa e madhe është ushtria e Izraelit dhe financimi nga SHBA

Izraeli po vazhdon të bombardojë Rripin e rrethuar të Gazës që nga 7 tetori, pas një sulmi vdekjeprurës nga grupi palestinez Hamas.

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha se Uashingtoni do t’i japë “mbështetjen e plotë” Izraelit.

Përveç kësaj, Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin njoftoi se Uashingtoni po dërgon anije të shumta ushtarake dhe aeroplanmbajtësen më të madh në botë, USS Gerald R Ford, si një shfaqje force për aleatin e tij më të ngushtë në rajon.

Ruajtja e hegjemonisë ushtarake rajonale të Izraelit është një element thelbësor i politikës së Shteteve të Bashkuara për Lindjen e Mesme.

Kjo është arritur nga financimi i SHBA-së dhe një arsenal ushtarak në rritje izraelite.

Ja çfarë duhet të dini për ushtrinë e Izraelit dhe mënyrën se si financohet.

Ushtria e Izraelit

Izraeli operon me një aparat të gjerë ushtarak. Sipas Bilancit Ushtarak të Institutit Ndërkombëtar për Studime Strategjike (IISS) 2023, Izraeli ka 169,500 personel ushtarak aktiv në ushtri, marinë dhe paraushtarakë.

465,000 të tjerë përbëjnë forcat e saj rezervë, ndërsa 8,000 janë pjesë e paraushtarakëve të saj, shkruan Albeu.com.

Rreth 300,000 ushtarë izraelitë janë vendosur tani pranë Rripit të Gazës, tha një zëdhënës ushtarak mes frikës për një operacion të mundshëm tokësor.

Shërbimi ushtarak është i detyrueshëm për qytetarët mbi 18 vjeç pasi të regjistrohen, burrat pritet të shërbejnë për 32 muaj dhe gratë për 24 muaj.

Izraeli ka një nga ushtritë më të fuqishme në Lindjen e Mesme me mbikëqyrje dhe armë të avancuara. Të përfshira në arsenalin e tij të gjerë ushtarak janë:

Personeli

169.500 ushtarakë aktivë

465.000 forca rezervë

Fuqia tokësore

Mbi 2200 tanke

Artileri 530 (SP, Tërhequr, MRL, MOR)

Fuqia ajrore

339 avionë të aftë luftarakë duke përfshirë 309 avionë luftarakë sulmi tokësorë

196 avionë F-16

83 avionë F-15

30 avionë F-35

142 helikopterë

43 helikopterë sulmues Apache

Fuqia detare

5 nëndetëse

49 patrullë dhe luftëtarë të bregdetit

Sistemi Iron Dome i Izraelit është një sistem i lëvizshëm i mbrojtjes ajrore i krijuar për të kapur dhe shkatërruar raketa me rreze të shkurtër veprimi duke përdorur teknologjinë e radarit.

Ajo u zhvillua në vitin 2006, pas luftës me Hezbollahun, ku mijëra raketa u lëshuan në Izrael.

Duke hyrë në veprim në vitin 2011, Iron Dome u krijua me ndihmën e SHBA-së, e cila është përgjegjëse për furnizimin e pjesëve për sistemin, duke përfshirë vendosjen mënjanë të më shumë se 1.5 miliardë dollarëve në mbrojtjen raketore për Izraelin në 2022.

Sipas IISS, sistemi Iron Dome i Izraelit kapi më shumë se 90 për qind të raketave të lëshuara nga Hamasi dhe grupet e tjera palestineze në vitin 2021, shkruan Albeu.com.

Izraeli gjithashtu besohet se ka kapacitete bërthamore, sipas IISS, e cila thotë se vendi posedon raketa Jericho dhe avionë të aftë për të mbajtur koka bërthamore.

Sa shpenzon Izraeli për ushtrinë e tij?

Në vitin 2022, Izraeli shpenzoi 23.4 miliardë dollarë për ushtrinë e tij, sipas Institutit Ndërkombëtar të Kërkimit të Paqes në Stokholm (SIPRI), një institut kërkimor i fokusuar në konfliktin dhe armatimet.

Kjo arrin në 2,535 dollarë për frymë gjatë periudhës 2018-2022, duke e bërë atë shpenzuesin e dytë më të madh në botë për ushtrinë për frymë pas Katarit.

Në vitin 2022, Izraeli i kushtoi ushtrisë 4.5 përqind të prodhimit të brendshëm bruto (PBB), përqindja e 10-të më e lartë në botë.

Cilat vende blejnë më shumë armë izraelite?

Historikisht, importet e armëve të Izraelit kanë tejkaluar shumë eksportet e tij. Megjithatë, gjatë dekadës së fundit, eksportet kanë filluar të eklipsojnë vazhdimisht importet, tregojnë të dhënat e SIPRI.

Midis 2018 dhe 2022, të paktën 35 vende importuan armë nga Izraeli në një vlerë totale prej 3.2 miliardë dollarësh, shkruan Albeu.com.

Nga kjo, rreth një e treta (1.2 miliardë dollarë) e eksporteve ushtarake të Izraelit ishin në Indi. Marrëdhëniet midis Izraelit dhe Indisë kanë lulëzuar që kur kryeministri indian Narendra erdhi në pushtet në vitin 2014.

Blerësi i dytë më i madh i armëve izraelite ishte Azerbajxhani (295 milion dollarë), i ndjekur nga Filipinet (275 milion dollarë), SHBA (217 milion dollarë) dhe Vietnami (180 milion dollarë).

Në periudhën midis 2018-2022, Izraeli importoi armë në vlerë prej 2.7 miliardë dollarësh vetëm nga dy vende, SHBA dhe Gjermania.

Më shumë se tre të katërtat e importeve ushtarake të Izraelit që arrijnë në 2.1 miliardë dollarë erdhën nga SHBA, ndërsa pjesa e mbetur prej 546 milionë dollarësh erdhi nga Gjermania.

Ushtria amerikane dhe izraelite bashkëpunojnë ngushtë me stërvitjet e përbashkëta, programet e zhvillimit të teknologjisë dhe projektet e mbrojtjes, ku këta të fundit janë marrësi më i madh i ndihmës ushtarake amerikane.

Sa ndihmë ushtarake ka marrë Izraeli nga SHBA?

Izraeli është marrësi më i rëndësishëm i ndihmës së huaj amerikane, pasi ka marrë rreth 263 miliardë dollarë midis 1946 dhe 2023.

Kjo është pothuajse dyfishi (1.7 herë më shumë) se marrësi i dytë më i lartë i ndihmës së huaj nga SHBA, Egjipti, i cili mori 151.9 miliardë dollarë në 77 vitet e fundit.

Izraeli është parë prej kohësh nga ligjvënësit amerikanë si një aleat për të ndihmuar në mbrojtjen e interesave strategjike të SHBA-së në Lindjen e Mesme.

Sipas Shërbimit të Kërkimeve të Kongresit të SHBA, faktorët për mbështetjen e vazhdueshme ushtarake për Izraelin përfshijnë interesat e përbashkëta strategjike, “mbështetja e brendshme e SHBA për Izraelin” dhe “një angazhim reciprok ndaj vlerave demokratike”.

Financimi ushtarak amerikan për Izraelin arriti në 3.8 miliardë dollarë në vitin 2023, si pjesë e një marrëveshjeje rekord prej 38 miliardë dollarësh gjatë 10 viteve të nënshkruar nën ish-presidentin e SHBA Barack Obama në 2016, shkruan Albeu.com.

Ndërmjet viteve 1946 dhe 2023, SHBA e ka mbështetur Izraelin me një total prej 124 miliardë dollarësh në formën e ndihmës ushtarake dhe të mbrojtjes.

Nga ndihma ushtarake prej 3.8 miliardë dollarësh e ofruar për Izraelin këtë vit, gjysmë miliardi ka qenë për mbrojtjen raketore të Izraelit. Uashingtoni ka deklaruar se do të mbushë municionet izraelite të përdorura kundër Hamasit në luftën e fundit.

Disa orë pas sulmit vdekjeprurës të Hamasit brenda Izraelit, ai kërkoi përgjues të Kupolës së Hekurt nga SHBA, dhe Presidenti Joe Biden deklaroi se Uashingtoni “do t’i sigurojë me shpejtësi Forcave të Mbrojtjes së Izraelit pajisje dhe burime shtesë, duke përfshirë municione”.

Administrata Biden pritet të ndajë më shumë para për Tel Avivin përmes një kërkese për financim në Kongres. Megjithatë, me mungesën e një kryetari të Dhomës së Përfaqësuesve, mund të ketë një vonesë në autorizimin e Kongresit për një ndihmë të tillë.

SHBA vendos kushte se si mund të përdoret ndihma, veçanërisht ndihma ushtarake. Ligji Leahy ndalon eksportimin e artikujve të mbrojtjes së SHBA-së në njësitë ushtarake që janë bashkëpunëtore në abuzimet e të drejtave të njeriut.

Megjithatë, asnjë njësi izraelite nuk është penalizuar sipas këtij ligji.

Ndihma ushtarake për Izraelin u rrit shumë pas luftës së vitit 1967, kur Izraeli mundi ushtritë fqinje arabe dhe filloi të pushtonte Bregun Perëndimor, Jerusalemin Lindor dhe Gazën./Albeu.com 


Shtuar 25.10.2023 12:24