Një manjat, dy sheikë dhe eksperienca, Marca vjen me shkrim për gjysmëfinalistët e Champions

Abramovich, Abu-Dhabi dhe Katar financojnë tre nga pretendentët për Champions League, me Madridin besnik të modelit tradicional, Champions po shkon drejt fundit të fundit me gjysmëfinalet për të mësuar më pas finalen e madhe, shkruan Albeu.com.

Të pasurit e rinj dominojnë Evropën me praninë e Chelsea, City dhe PSG midis katër të mbijetuarve të fundit të turneut, në të cilin Real Madrid përfaqëson vijën e vjetër evropiane.

Gjatë rrugës ka pasur evropianë të tjerë historikë, të tillë si Atletico, Inter Milan, Porto, Ajax ose Manchester United, klube, pothuajse të gjitha me histori të lavdishme në Evropë, por jashtë luftës.

Vendin e tyre e kanë zënë klubet me pak prejardhje në Kupën Evropiane, me përjashtim të Chelsea, i cili fitoi titullin në 2012. Pika me lartë e PSG-së është finalja e sezonit të kaluar (të cilën e humbën ndaj Bayern), ndërsa City arrin në gjysmëfinale për herë të dytë në historinë e tyre.

Në gjysmëfinalen e (2016), City u eliminua nga Madridi kur Pellegrini drejtoi Qytetarët.

Gaz dhe naftë në Londër:

Chelsea, rivali i  Real Madridit në gjysmëfinale, ishte skuadra e parë evropiane që hapi dyert për investimet e huaja.

Roman Abramovich, një biznesmen rus i lidhur me operacionet e naftës dhe gazit, e bleu klubin në 2003 për rreth 200 milion € dhe e vërteta është se injeksioni ekonomik nuk vonoi shumë për të dhënë fryte.

Klubi, i cili kishte fituar ligën e vetme angleze në 1955, arriti të fitojë të dytën në 2005, falë punësimit të futbollistëve si Crespo, Duff, Veron, Makelele, Mutu, Geremi dhe Cole. Investimi i vitit të parë vazhdoi në vijim, në të cilin drejtimi i ekipit iu besua figurave si Mourinho, Scolari, Hiddink ose Ancelotti.

Projekti i Abramovich arriti kulmin në 2012, me pushtimin e  Allianz Arena kur fitoi Ligën e Kampionëve kundër Bayern.

Titulli i fundit i madh i klubit londinez ishte Europa League në sezonin 2018/2019.

Zhurma në Mançester:

Historia e Qytetit ndryshoi në vitin 2008, kur Mansour bin Zayed Al-Nahyan, një sheik Emirati në krye të një grupi investimesh nga Abu-Dhabi, mori kontrollin e klubit të dytë të Mançesterit për rreth 250 milion euro.

Lidhja e tyre e fundit Angleze daton që nga viti 1968, por që atëherë klubi Skyblue është vendosur si një nga fuqitë e mëdha të turneut lokal, me katër tituj që nga viti 2012 dhe i pesti, këtë sezon, i cili duket se është zgjidhur tashmë.

Lëvizja e parë e madhe nga City ishte nënshkrimi i Robinho pas një pagesë prej 42 milion nga Real Madrid.

Ishte e para nga një listë shumë e gjatë e nënshkrimeve që bëri një krizë me ardhjen e Pep Guardiola në stolin e Etihad Stadium në 2017. Trajneri katalanas ka vendosur vulën e tij me tetë tituj, dhe madje ka arritur të zhbalancojë ekuilibrin e futbollit, por Champions mbetet objektivi primar.

Nga Katari në Paris:

Që nga viti 2011, PSG është në pronësi të Fondit Sovran të Investimeve të Katarit, një kompani publike në Emirate, qëllimi kryesor i së cilës ishte të kthente klubin parisien, një fuqi në futbollin francez, në kampion Evrope.

Vitet e para shërbyen për të vendosur fuqinë e tij në Francë, duke dominuar por hapi i madh ndodhi në 2017, me nënshkrimet e Neymar (rekord botëror, 222 milion euro) dhe Mbappe. Pavarësisht kësaj, klubi parisien ende nuk ka qenë në gjendje të fitojë Champions.

Fuqia e Florentino Perez:

Kur vjen puna te Real Madrid të kujtohen 13 trofe të Champions League. Klubi legjendar ka fituar 4 Champions ne 6 vitet e fundit jo pak, 3 me Zidane dhe një me Ancelottin.

Përballë 3 të pasurëve, Reali përfaqëson menaxhimin tradicional, atë të një klubi në duart e anëtarëve të tij. Perez di të bëjë blerje të mëdha por pandemia e bllokoi sezonin e kaluar. Sidoqoftë, ata investuan më shumë se 300 milion në verën  e sezonit 2019/2020.

Perez i cili sapo është rizgjedhur për mandatin e tij të gjashtë në krye të klubit, synon sërish Champions me në krye Zidane. /albeu.com/

 


Shtuar 16.04.2021 22:01