Nis bora në Kiev dhe miliona ukrainas mbeten ende pa energji elektrike

Bora po bie në Kiev dhe temperatura po lëviz rreth ngrirjes sot, ndërsa miliona banorë të kryeqytetit ukrainas dhe periferive të tij luftojnë për të përballuar ndërprerjet e energjisë dhe ngrohjes qendrore të shkaktuara nga sulmet ajrore ruse.

I ftohti po rrit gradualisht nevojat e konsumatorëve për energji dhe punëtorët po garojnë me kohën për të riparuar infrastrukturën e dëmtuar të energjisë, tha operatori i rrjetit Ukrenergo. Prodhuesit e energjisë ende nuk janë në gjendje të ushqejnë plotësisht rrjetin pas sulmeve raketore të Rusisë të mërkurën e kaluar dhe nuk kanë zgjidhje tjetër veçse të ruajnë energjinë duke detyruar ndërprerjet e energjisë, shtoi ai.

“Regjimi i kufizimit të konsumit mbetet në fuqi për shkak të deficitit, i cili është rreth 20%,” tha Ukrenergo në një postim në Telegram.

Moska ka shënjestruar infrastrukturën kritike në javët e fundit, duke shkaktuar ndërprerje të gjerë të energjisë elektrike. Sulmet e së mërkurës së kaluar shkaktuan dëmin më të madh deri më sot, duke lënë miliona pa energji elektrike, ujë apo ngrohje, pasi merkuri ra nën 0 gradë Celsius.

David Arakhamiya, kreu i partisë së Presidentit Volodymyr Zelenskyy, parashikoi se Rusia do të nisë sulme të reja në infrastrukturë këtë javë, të cilat pritet të jenë “me të vërtetë të vështira”.


Shtuar 27.11.2022 16:11