Nga humbja e peshës te këmbët e fryra, si ndryshon trupi pas lindjes

A e dini se si ndryshon trupi juaj pas lindjes? Disa nga ndryshimet më të zakonshme mund t’ju habisin.

1. Humbje peshe

Shumica e grave humbin gjysmën e peshës së foshnjës rreth 6 javë pas lindjes, sipas Medline Plus. A e dini se në lindje humbisni nga 10 deri në 15 kg?

2. Ënjtje abdominale

Mitra është disi e zgjeruar dhe kërkon pak më shumë se një muaj që të kthehet në gjendjen e mëparshme.

3. Dhimbje vaginale

Dhimbja vaginale është më e rëndë për gratë që kanë një lindje normale, por mund të jetë gjithashtu një problem pas një seksioni cezarian. Simptomat përfshijnë thatësi, inflamacion, një rrjedhje të quajtur njolla dhe pamundësi për të bërë seks.

4. Këmbët e fryra

Kjo mund të zgjasë disa javë, por do të largohet me masazh të butë dhe ushtrime të rregullta ose shëtitje të shkurtra.

5. Djersitje e tepruar

Kjo është një përgjigje ndaj rregullimeve hormonale. Duke qenë se trupi nuk ka më nevojë të mbajë lëngje, ai e nxjerr ujin përmes gjëndrave të djersës.

6. Dhimbje shpine

Kjo është një nga ankesat më të zakonshme. Ajo lidhet me dobësinë e muskujve të barkut, duke shkaktuar stres shtesë në muskujt e mesit pasi ata duhet të mbështesin të gjithë zonën e belit. Marrja e një masazhi nga një profesionist mund të ndihmojë në lehtësimin e simptomave.

7. Ënjtje dhe ndjeshmëri e gjirit

Kjo është për shkak të prodhimit të qumështit. Më pas, gjinjtë mund të ulen disi dhe mund të shfaqen strija. Aplikoni rregullisht locion dhe vishni një sytjena të përshtatshme që nuk ju bën presion.

8. Moskontroll urinare

Çrregullimi i muskujve në lindje mund të shkaktojë rrjedhje të urinës kur kolliteni ose qeshni. Aborti gjithashtu mund të jetë i ndërlikuar nëse keni pasur një lindje të gjatë vaginale. Nëse keni bërë ushtrime për forcimin e perinealit gjatë shtatzënisë, problemet duhet të zgjidhen.


Shtuar 24.05.2023 07:18