Nëse i hani para gjumit, këto fruta mund t’ju ndihmojnë të flini më mirë

Nuk është e zakonshme të hani fruta para se të shkoni në shtrat, sepse mund të shkaktojë fryrje dhe dispepsi. Megjithatë, ka disa fruta që mund t’ju ndihmojnë të flini më mirë nëse keni pagjumësi.

Sipas Recovery Village, 30% e të rriturve përjetojnë herë pas here pagjumësinë, çrregullimi më i zakonshëm i gjumit. Por diçka e thjeshtë si ngrënia e një fruti para gjumit mund t’ju ndihmojë të pushoni një natë të plotë.

Kur përgatiteni për shtrat, është veçanërisht e rëndësishme të shmangni çdo gjë me përmbajtje të lartë sheqeri ose yndyre, sepse trupi juaj duhet shumë punë për t’u përpunuar dhe mund t’ju bëjë të rrotulloheni gjatë gjithë natës.

“Studimet tregojnë se ngrënia e ushqimeve të pasura me fibra ofron më shumë kohë në gjumë të thellë, ndërsa yndyrat e ngopura dhe sheqeri mund të shoqërohen me gjumë më të lehtë dhe më të shqetësuar”, thotë Nichole Dandrea-Russert, nutricioniste në bestlifeonline.

Ushqimet e plota bimore mund t’ju ndihmojnë të flini më mirë dhe të mos zgjoheni në mes të natës përsëri dhe përsëri.

“Ushqimet me bazë bimore që janë të pasura me karbohidrate, duke përfshirë fibrat, mund të stimulojnë lirimin e serotoninës, duke ju ndihmuar të flini mirë gjatë gjithë natës”, thotë Dandrea-Russert. “Frutat, në përgjithësi, janë një burim i mirë fibrash, të cilat mund t’ju ndihmojnë të flini”.

Këto 3 fruta para gjumit do t’ju ndihmojnë të flini më mirë
1. Banane

Kaliumi është një mineral dhe elektrolit thelbësor që na nevojitet që zemra jonë të funksionojë siç duhet.
Bananet janë të pasura me kalium i cili ndihmon në rregullimin e niveleve të presionit të gjakut dhe zvogëlimin e niveleve të stresit para gjumit.

Bananet janë gjithashtu të pasura me lëndë ushqyese të tjera si magnez, triptofan dhe vitamina që do t’ju ndihmojnë të flini më mirë gjatë natës.

Triptofani është një aminoacid kritik për prodhimin e serotoninës, një hormon që nxit gjumin. Serotonina punon me melatoninën, një hormon tjetër që mban të rregulluar ciklin tuaj gjumë-zgjim, në mënyrë që të bini në gjumë në intervale të rregullta dhe të zgjoheni në një kohë të qëndrueshme.

2. Qershitë

Qershitë përmbajnë melatoninë, e cila dihet se ndihmon në gjumë cilësor. Përveç qershive, fruta të tjera që janë burim i mirë i melatoninës janë shega, domatet dhe luleshtrydhet.

Qershitë përmbajnë sasi të larta të melatoninës dhe mund të shijohen në një smoothie qumështi para gjumit.

3. Kivi

Kivi është një burim i shkëlqyer i vitaminës C dhe njihet se promovon shëndetin e zemrës, forcon sistemin tuaj imunitar dhe përmirëson shëndetin e sistemit tuaj të tretjes. Ky frut gjithashtu ka efekte të shkëlqyera në përmirësimin e gjumit.

Hulumtimet tregojnë se kivi mund të ndihmojë në gjumë të shpejtë dhe gjumë të qetë. Edhe pse kivi nuk është një burim i drejtpërdrejtë i melatoninës, ai është një burim i serotoninës, i cili është një pararendës i melatoninës.

Në një studim të bërë nga Biblioteka Kombëtare e Mjekësisë (NIH), pjesëmarrësit hëngrën dy kivi një orë para gjumit për një muaj. Rezultatet e këtij studimi treguan rritje të kohës së gjumit, si dhe më pak shqetësime të gjumit. Sipas studimit, “koha totale e gjumit dhe efikasiteti i gjumit u rritën ndjeshëm (13,4% dhe 5,41%, respektivisht). “Konsumimi i kivit mund të përmirësojë fillimin, kohëzgjatjen dhe efikasitetin e gjumit tek të rriturit me çrregullime të gjumit.” /albeu.com


Shtuar 21.01.2023 19:17