Ndërron jetë në moshën 96-vjeçare ish-lideri kinez

Ish-udhëheqësi i Kinës Jiang Zemin, i cili erdhi në pushtet pas protestave në sheshin Tiananmen, ka ndërruar jetë në moshën 96-vjeçare, thonë mediat shtetërore.

Agjencia e lajmeve Xinhua tha se Zemin ka ndërruar jetë pak pas mesditës të së mërkurës.

Një nga figurat kryesore të historisë kineze në dekadat e fundit, ai drejtoi vendin në një kohë ku Kina u hap në një shkallë të gjerë dhe pa rritje me shpejtësi të lartë.