Moska, Pekini dhe Teherani po kërkojnë bashkëpunim me talebanët

Rusia, Kina dhe Irani sot bënë thirrje për bashkëpunim me talebanët në Afganistan për të siguruar “stabilitet” në rajon, ndërsa u bëri thirrje sundimtarëve të rinj të ndjekin “politika të moderuara”.

“Të shqetësuara për aktivitetet e organizatave të ndaluara terroriste në Afganistan, palët përsëritën dëshirën e tyre për të promovuar sigurinë në vend për të kontribuar në stabilitetin rajonal”, shkruan të tre vendet në një deklaratë të përbashkët të lëshuar në fund të bisedimeve, raporton albeu.com.

Një delegacion taleban ishte sot në Moskë për bisedimet e para ndërkombëtare në tokën ruse që nga ardhja në pushtet në gusht.

Gjithsej 10 vende morën pjesë në negociatat me delegacionin e regjimit të ri afgan: Rusia, Kina, Irani, Pakistani, India dhe pesë ish republikat sovjetike të Azisë Qendrore, por jo SHBA, të cilat cituan arsye teknike.

10 vendet u kërkuan gjithashtu talebanëve që të respektojnë të drejtat e grupeve etnike, grave dhe fëmijëve.

Ata gjithashtu bënë thirrje për një “iniciativë kolektive” për të bashkëorganizuar me OKB një konferencë ndërkombëtare donatorësh mbi Afganistanin.

Sipas deklaratës së përbashkët, “barra” e rindërtimit dhe zhvillimit ekonomik të Afganistanit duhet të mbahet nga “aktorët që kanë qenë në vend për 20 vitet e fundit”, një aludim i qartë për forcat amerikane.

Afganistani, i rraskapitur pas dekadash lufte, përballet me kërcënimin e dyfishtë të një krize serioze humanitare dhe sigurie për shkak të veprimeve të organizatave xhihadiste, kryesisht sulmeve të përgjakshme të IS-K.

Në takimin në Moskë, përfaqësuesit e 10 vendeve të rajonit gjithashtu i bënë thirrje talebanëve të ndjekin “politika të moderuara” si në politikën e brendshme ashtu edhe në atë të jashtme.

Rusia sot rriti presionin ndaj talebanëve për të formuar një qeveri përfshirëse që përfaqëson një gamë të gjerë të shoqërisë afgane, pasi ajo pret administratën e saj të re në një konferencë të madhe për herë të parë që nga marrja e detyrës.

Ndërsa Afganistani përballet me kolaps ekonomik dhe katastrofë humanitare, Moska ka bërë thirrje për ndihmë ndërkombëtare për Kabulin, duke e ditur se çdo pasojë mund të kërcënojë stabilitetin rajonal.

“Askush nuk ka interes në paralizën e plotë të të gjithë shtetit, i cili kufizohet, ndër të tjera, me Komonuelthin e Shteteve të Pavarura (CIS),” tha zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peshkov.

Nisma e Rusisë për të pritur bisedimet është pjesë e një përpjekjeje për të forcuar ndikimin e saj në rajon pas tërheqjes së trupave amerikane nga Afganistani dhe marrjes së vendit nga talebanët, raporton albeu.com.

Ministri i Jashtëm rus Sergei LavrovAi tha se i vjen keq për mungesën e SHBA në bisedime, takimi më i madh ndërkombëtar në rajon që nga fitorja e talebanëve në gusht.

Lavrov kishte një ton pajtues ndaj qeverisë talebane, e cila po bën thirrje për njohjen diplomatike ndërkombëtare të statusit dhe legjitimitetit të tyre pasi kjo do të forconte thirrjet e saj për lirimin e aseteve të ngrira në Perëndim dhe promovimin e ndihmës.

“Një negociatë e madhe politike është duke u zhvilluar,” u tha gazetarëve Zamir Kabulov , i dërguari special i Presidentit Vladimir Putin për Afganistanin. Ai theksoi se pritjet e bashkësisë ndërkombëtare duhet të përmbushen, duke shtuar: “Kjo nënkupton si të drejtat e njeriut ashtu edhe mungesën e përjashtimeve”.

“Izolimi i Afganistanit nuk është në interesin e askujt,” tha Abdul Salam Hanafi , zëvendëskryeministër i talebanëve dhe kreu i delegacionit./albeu.com


Shtuar 20.10.2021 22:20