Moderna po punon për të zhvilluar një vaksinë të veçantë kundër Omicron, kur do të jetë gati

CEO i Moderna, Stefan Bancell, tha se kompania po punon për të zhvilluar një vaksinë speciale për variantin Omicron, e cila do të jetë në dispozicion së shpejti.

Në një intervistë për CNBC , ai tha gjithashtu se Moderna do të jetë në gjendje të japë 2 deri në 3 miliardë doza përforcuese të vaksinës së saj Covid brenda një viti.

Moderna tha muajin e kaluar se një dozë përforcuese e vaksinës së saj Covid-19 duket se mbron kundër variantit Omicron që përhapet me shpejtësi dhe se versioni aktual i vaksinës do të vazhdojë të jetë linja e parë e mbrojtjes së Moderna kundër Omicron./albeu.com


Shtuar 10.01.2022 15:25