Ministria e Mbrojtjes dhe banka e Ukrainës goditen nga një sulm kibernetik

Një sulm i dukshëm kibernetik goditi faqen e internetit të ministrisë së mbrojtjes të Ukrainës dhe një prej bankave tregtare më të mëdha të vendit të martën, sipas deklaratave të agjencive qeveritare të Ukrainës.

Banka ka qenë nën një sulm të duke bllokuar shërbimin (DDoS), i cili vërshon një faqe interneti me trafik të rremë për të ndërprerë aksesin në të, tha në një deklaratë Qendra e Ukrainës për Komunikime Strategjike.

Ministria e Mbrojtjes tha gjithashtu se po i përgjigjej asaj që dukej të ishte një sulm DDoS.

Nuk ishte menjëherë e qartë se kush ishte përgjegjës për sulmin kibernetik. Ajo vjen pasi Rusia ka grumbulluar mbi 100,000 trupa pranë kufirit të Ukrainës.

Sulmet DDoS janë relativisht të lira dhe të lehta për t’u kryer. Ndonëse mund të sjellin telashe, ato nuk kërkojnë domosdoshmërisht sofistikim.

Një sulm i veçantë kibernetik goditi faqet e internetit të qeverisë ukrainase muajin e kaluar . Zyrtarët ukrainas sugjeruan përfshirjen ruse dhe bjelloruse, por hetuesit nuk i kanë fajësuar zyrtarisht këto vende për sulmin kibernetik./abcnews.al/