Më i vjetër se shteti shqiptar, a e dini se sot është 122 vjetori i themelimit të këtij klubi Futbolli?

Albeu.com raporton se ditën e sotme, Bayern Mynich, mbush plot 122 vite që nga themelimi i tij. Ekipi gjerman me famë botërore është themeluar në 27 shkurt të vitit 1900.

Ekipi është klubi më i suksesshëm i Futbollit në Gjermani me disa trofe.

Bayern Munich ka fituar 23 herë kampionatin gjerman Football League (German Championship Football League), kanë fituar kupën gjermane 16 herë dhe 5 herë kanë fituar Champions League.

Momentalisht Bayern ruan vendin e parë në kampionatin gjerman, duke vijuar të “korrë” fitore mbi kundërshtarët./albeu.com/


Shtuar 27.02.2022 10:04