Mbappe dhe Haaland zbulojnë emrat e kundërshtarëve më të fortë në karrierën e tyre deri më tani

Kylian Mbappe dhe ai i Borussia Dortmundit, Erling Haaland janë hapur duke folur për kundërshtarët më të vështirë me të cilët janë përballur deri më tani në karrierën e tyre përkatëse.

Si Haaland ashtu edhe Mbappe janë cilësuar si ‘trashëgimtarët e Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi’ pasi u shfaqën si dy nga yjet e Evropës me rritjen më të shpejtë.

Haaland, 20 vjeç, ka zbuluar se kundërshtari i tij më i fortë ishte ylli i Liverpoolit, Virgil van Dijk, të cilin ai e cilësoi si një “lojtar të pabesueshëm”.

“Virgil van Dijk. Ai është aq i mirë. Ai është i fuqishëm, i shpejtë, zotëron të gjitha cilësitë. Ai është një lojtar i pabesueshëm”, ka thënë Haaland për ESPN.

Haaland shënoi kundër Liverpoolit gjatë humbjes 4-3 të RB Salzburg në Anfield në Ligën e Kampionëve më 2019, por nuk arriti të gjejë rrjetën gjatë fitores 2-0 të Reds në Austri.

Nga ana tjetër, Mbappe, e zgjodhi legjendën e Juventusit, Gianluigi Buffon, si kundërshtarin më të vështirë në karrierën e tij.

Fituesi i Kupës së Botës Franceze doli kundër Buffonit gjatë ndeshjes gjysmëfinale të Monacos dhe Juventusit në Ligën e Kampionëve 2017, ku italianët fituan ndeshjen e parë 2-0.

Mbappe shënoi në ndeshjen e kthimit në Juventus Stadium, por Mario Mandzukic dhe Dani Alves do të nënshkruanin një fitore 2-1 te Zonja e Vjetër.

Kur u pyet për kundërshtarin e tij më të fortë, lojtari i Francës thjesht tha: “Gianluigi Buffon”.

Buffon më vonë luajti në PSG së bashku me Mbappen dhe foli disa herë për talentin e pabesueshëm të sulmuesit francez.


Shtuar 26.03.2021 16:45