Mariupol është nën zjarr dhe ushqimi po mbaron, kryebashkiaku kërkon ndihmë ushtarake

Qyteti juglindor është përballur me bombardime intensive gjatë ditëve të fundit ndërsa forcat ruse përpiqen të marrin kontrollin.

Kryetari i bashkisë së qytetit tani ka bërë një thirrje urgjente për ndihmë ushtarake.

Mariupol tani është pa ujë, ngrohje apo energji elektrike dhe ushqimi po mbaron, thanë ata.

Qyteti është i një rëndësie strategjike për Rusinë, pasi ajo do të të lidhë rajonet lindore të kontrolluara nga separatistët, Luhansk dhe Donetsk me Krimenë e aneksuar në jug.

 


Shtuar 4.03.2022 16:49