Manchester City skuadra më e fortë në botë, por Inter ka një avantazh në finale: Statistikat!

Fillimi i finales së Ligës së Kampionëve mes Manchester Cityt dhe Interit po afron në mënyrë të pashmangshme.

Nëse ka shumë pak dyshime për formacionet e dy skuadrave, ka shumë për ecurinë e ndeshjes dhe rezultatin. Si çdo fund, në fund të fundit. Në këto raste ne shpesh mbështetemi në statistika: dy, në veçanti, u buzëqeshin Nerazzurrëve.

Statistika e parë tregon se si në mijëvjeçarin e ri kanë humbur gjithmonë të gjitha skuadrat që arritën në finalen e Champions League dhe me mundësinë e ngritjes së trofeut për herë të parë në historinë e tyre.

Të gjithë përveç një skuadre angleze: Chelsea. Në vitin 2000 dhe 2001 tentativa të dyfishta nga Valencia, e cila në asnjë rast nuk arriti të fitonte Champions League, duke humbur fillimisht nga Real Madrid dhe më pas nga Bayern Munich me penallti.

Në vitin 2002, Bayer Leverkusen humbi mundësinë për të fituar kupën e parë me veshë të mëdhenj, duke humbur 1-0 kundër Real Madridit me golin e bukur të Zidane.

Në vitin 2004 ishte radha e Monakos, i cili humbi 3-0 nga Porto e José Mourinhos (Dragoes kishin fituar tashmë një Kupë Evropiane në 1987). Dy vjet më vonë, ishte Arsenali i drejtuar nga Henry ai që, pavarësisht avantazhit fillestar të Campbell, iu dorëzua Barcelonës së Frank Rijkaard nën goditjet e Eto’o dhe Belletti.

Në vitin 2008 ishte Chelsea ai që ra, duke humbur finalen angleze kundër Manchester United: pas barazimit 1-1 në 120′ e parë (Lampard iu përgjigj CR7) suksesi i Djajve të Kuq erdhi me penallti.

Por Chelsea e kompensoi atë 4 vjet më vonë, duke përfaqësuar përjashtimin e vetëm nga kjo statistikë. Blutë me trajner Roberto Di Matteo, fituan Ligën e Kampionëve në Mynih kundër Bayernit, duke shkuar sërish në penallti.

Pastaj një tjetër tentativë e dyfishtë, por e dështuar, nga Atletico Madrid: Colchoneros ranë dy herë, në 2014 dhe 2016, gjithmonë kundër rivaëve të tyre Real Madrid.

Në vitin 2019 radha ishte e Tottenham-it, i cili në aktin e fundit të kompeticionit humbi ndaj Liverpool-it, me të kuqtë fitues falë Salah dhe Origit. Një vit më pas ishte radha e PSG-së, e cila goditi ëndrrën e Ligës së Kampionëve të parë në historinë e saj, por Neymar dhe shokët e tij duhej të dorëzoheshin te Bayern Munich dhe Coman.

Dymbëdhjetë muaj më vonë ishte radha e Mançester Sitit, i cili edhe pse nisi sipas parashikimeve, ra në finale ndaj Chelseat falë golit të Havertz. Sonte City do të përpiqet të kompensojë tentativën e dytë, ashtu siç bëri Chelsea.


Shtuar 10.06.2023 17:28