Lufta Rusi – Ukrainë, tre qytetet ku po zhvillohen luftimet më të ashpra

Hulumtuesi në institutin e mbrojtjes në Instituti Mbretëror i Shërbimeve të Bashkuara, Justin Bronk, ka treguar se ku po ndodhin luftimet më të ashpra mes forcave ruse dhe atyre ukrainase.

Kiev

Qendra qendrore e Kievit herë pas here goditet nga raketa lundrimi dhe balistike, ndërsa luftimet e ashpra po zhvillohen në periferitë veriore.

Por rusët kanë kapacitet të kufizuar. Ata po bëjnë sulme relativisht të vogla, me madhësi të një batalioni, jo të mjaftueshme që ata të bëjnë përparime të mëdha.

“Nuk mendoj në këtë pikë se Rusia mund të marrë qendrën e qytetit. Nuk mendoj se është e mundur me fuqinë luftarake që ata kanë,” thotë Bronk.

Megjithatë, Rusia do të vazhdojë presionin e saj ndaj kryeqytetit për të tentuar të detyrojë dorën e Ukrainës në bisedimet e armëpushimit, thotë ai.

Odesa (jug)

Forcat detare ruse avancuan dhe bombarduan qytetin port të Odesa-s, dje përpara se të ktheheshin përsëri. Ata duket se janë afruar sërish këtë mëngjes.

Një sulm në shkallë të plotë nga deti në Odesa mund të jetë një kërcënim për Ukrainën, por Rusia nuk është ende në një pozicion ideal për të nisur një sulm të tillë, sepse trupat tokësore që do të përforconin marinën janë shumë larg, ato janë mbajtur në avancimet e tyre të penguara në qytetin e Mykolaiv.

Nëse Rusia do të nisë një sulm detar në Odesa gjithsesi, ajo do të priste të shihte shumë humbje. “Do të ishte interesante të shihej nëse ata janë kaq të dëshpëruar”, thotë Bronk.

Rajoni i Donbasit (lindje)

Luftimet më të ashpra vazhdojnë të jenë në lindje, veçanërisht rreth Luhanskut të pushtuar nga Rusia.

Forcat ruse atje po përpiqen të lëvizin drejt perëndimit në Dnipro për t’u lidhur me trupat e saj nga jugu, nëse e arrijnë këtë, rreziku është që trupat ukrainase ende në rajonin e Donbasit do të rrethohen./albeu.com

Shtuar 16.03.2022 10:41