Lufta Rusi – Ukrainë mund të anulojë zbatimin e projektit të gazësjellësit “Nord Stream 2”

Një zëdhënës i Departamentit Amerikan të Shtetit tha se gazsjellësi “Nord Stream 2″ nuk do të ecë përpara” nëse Rusia do të sulmonte Ukrainën.

Projekti i diskutueshëm i energjisë është projektuar për të dyfishuar rrjedhën e gazit dhe shkon nga Rusia direkt në Gjermani, nën Detin Baltik.

Ajo shmang Ukrainën, e cila mbështetet në tubacionet ekzistuese për të ardhura dhe është nën kërcënimin e forcave ruse.

Dhjetëra mijëra trupa ruse janë grumbulluar në kufijtë e Ukrainës javët e fundit, duke shkaktuar frikën e një pushtim,  pavarësisht mohimeve të përsëritura ruse për çdo plan sulmi.

Të mërkurën, SHBA-të hodhën poshtë kërkesën kryesore të Rusisë për të ndaluar anëtarësimin e Ukrainës në aleancën ushtarake të NATO-s, duke i ofruar Moskës një “rrugë serioze diplomatike përpara”.

Presidenti Vladimir Putin aktualisht është duke vlerësuar propozimet, tha zëdhënësi i tij të sot./albeu.com

 

Shtuar 27.01.2022 15:18